100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Ovládněte self-management a naučte se efektivně řídit sami sebe

31. březen 2021
Ovládněte self-management a naučte se efektivně řídit sami sebe

Osvojte si základy self-managementu a posuňte sebe i svůj tým na další úroveň. Ať už jste manažer ve velké mezinárodní firmě nebo vedoucí pracovník v malém start-upu, self-management vám pomůže zefektivnit vaši práci a zlepšit tak výkony ostatních pracovníků.

Co je to self-management? Tento anglický termín znamená v překladu sebeřízení, osobní management nebo také řízení sebe sama. Jedná se o proces složený z několika aktivit a činností, které pomáhají lidem stanovit si cíle a hodnoty a najít cesty k jejich splnění a dosažení. 

3 základní kroky self-managementu

Chcete-li zapracovat na svých manažerských dovednostech a celkově na osobním rozvoji, doporučujeme projít si 3 základní kroky sebeřízení:

  • Sebepoznání
  • Sebeuplatnění
  • Seberozvoj

V prvním kroku Sebepoznání byste měli poznat sami sebe a získat k sobě pozitivní vztah. Použít k tomu můžete řadu otázek, jako například: Kdo jsem? Co chci od života? V čem vynikám? Jakým způsobem se učím a pracuji? Do jaké společnosti lidí patřím? apod. Nebuďte ale na sebe příliš tvrdí ani shovívaví. Přistupujte k sobě reálně. Pochvalte své úspěchy a naopak si přiznejte své slabé stránky.

Ve fázi Sebeuplatnění se zaměřte na svou organizaci, plánování a kontrolování. A buďte opravdu důslední. Pozorujte se a zamyslete se, zda vám aktuální systém vyhovuje, kde máte mezery a kde se můžete zlepšit.  

Už v počátcích si stanovte reálné, měřitelné a časově omezené cíle. Budou se vám lépe vyhodnocovat a budou se zdát i lépe dosažitelné. Například „Budu pravidelně psát články“ vs. „Napíšu 1 článek za měsíc.“. Úkoly si seřazujte dle priorit a časové náročnosti. Myslete i na následnou kontrolu a vyhodnocení „Zvládl jsem dnešní plán? Co můžu změnit či udělat jinak, abych ho zítra splnil?“.

Posledním krokem je Seberozvoj. Ten je důležitý ve všech odvětvích a oblastech, proto také všichni naši studenti MBA absolvují předmět Management osobního rozvoje. Pokud nevíte, kde začít, zaměřte se prvně na to, co vás baví, nebo by mohlo teoreticky bavit a pomůže vám to dosáhnout vašeho cíle. Využít můžete školení, semináře, webináře, knihy, přednášky, podcasty, studium MBA a mnoho dalších forem vzdělávání. Hlavně se nestyďte, pokud něco nevíte. Žádný učený z nebe nespadl. Naopak buďte na sebe hrdí, že se snažíte v této oblasti zlepšit. A na čem konkrétním byste jako manažeři mohli zapracovat? Na time managementu, koncentraci pozornosti, sebeovládání, asertivitě, soustředění, komunikačních dovednostech, motivaci a dalších soft skills.

Se self-managementem můžete začít hned teď. Stačí si vzít papír a tužku a zamyslet se – jací jsme, co je naším cílem a jak toho nejlépe dosáhneme. Self-management pracuje s pozitivním přístupem. Hoďte proto hned v počátcích za hlavu veškeré myšlenky typu „Já to nezvládnu.“ a „Jsem na to příliš mladý/starý.“. Zapomeňte na strach a obavy, vyhněte se stereotypu a mějte otevřenou mysl novým nápadům, pohledům a myšlenkám. 

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.