100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Měkké dovednosti manažera – manažerské soft skills

6. leden 2019
Měkké dovednosti manažera – manažerské soft skills

Jak se člověk dostane na manažerskou pozici? Existuje mnoho cest k vysokým postům, nicméně jednou z častých je prostě dobře odvádět svou práci. Dává to smysl, žádný ředitel ani majitel nechce, aby byl na vysoké pozici člověk, který vůbec nerozumí tomu, co se ve firmě dělá. Jenže nejschopnější programátor nebo výzkumník nemusí být dobrý manažer.

Dělat dobře svou práci a být dobrým manažerem jsou dvě naprosto odlišné věci. Kdo chce řídit tým, ten musí nejen rozumět tomu, co se ve firmě děje, ale mít také tzv. soft skills neboli měkké dovednosti manažera.

Řízení lidí znamená, že budete muset řešit problémy

Kdybyste veleli týmu robotů, žádné měkké dovednosti byste asi nepotřebovali. Roboti nemají dobrou a špatnou náladu, nebývají nemocní, nebojují mezi sebou, nemají hlad, žízeň ani jiné lidské potřeby. Vaši zaměstnanci však ano. Manažer se musí každému takovému problému postavit čelem a vyřešit jej. Protože jedině dobrý tým produkuje dobré výsledky.

Co jsou tedy ty měkké dovednosti?

Jestliže se chcete stát dobrým manažerem, měli byste:

  • působit jako týmový hráč,
  • být flexibilní,
  • umět komunikovat,
  • nebát se řešit problémy,
  • přijímat zpětnou vazbu (i tu negativní),
  • dávat zpětnou vazbu (opět i tu negativní),
  • mít v ostatní důvěru,
  • oplývat kreativitou.

Vezměme si pro příklad takový běžný problém. Jeden z vašich zaměstnanců dostane v den, kdy máte klientovi prezentovat výsledek několikaměsíční práce, střevní chřipku. Co budete dělat? Do práce přijít nemůže. Kdo jej nahradí? Budete muset být flexibilní, zapojit kreativitu, dát důvěru nějakému jinému zaměstnanci, prokázat schopnost komunikace, abyste domluvili, co přesně má prezentovat, a věřit svému týmu, že to dokáže.

Které manažerské soft skills jsou nejdůležitější?

To se hodnotí velmi těžko. Čím více jich máte, tím vyšší je vaše šance na úspěch na manažerské pozici. Věřte tomu, nebo ne, ale jakmile už se na manažerskou pozici dostanete, měkké dovednosti jsou najednou důležitější než dovednosti, jež jste potřebovali doposud. Chcete-li se rozvíjet, zaměřte se zejména na následující oblasti:

1. Vedení a řízení lidí

Na pozici manažera je vaším úkolem shánět ty nejlepší zaměstnance, motivovat je, trénovat a dovádět k ještě lepším výsledkům. Vzhledem k důležitosti diverzity na pracovišti je také nezbytné, abyste se naučili komunikovat s lidmi různých kultur a národností, obzvlášť pracujete-li v nadnárodní firmě. Se členy týmu je důležité zacházet jako s jednotlivci. Na škodu nejsou ani psychologické znalosti, každého zaměstnance totiž musíte pochopit, abyste přišli na to, co by mohlo motivovat právě jeho.

2. Komunikační dovednosti

Komunikace je klíčová schopnost, a to nejen pro manažery. Kdokoliv, kdo pracuje v týmu, musí být schopný se domluvit. Vy ten tým ale vedete, a tak to pro vás platí dvojnásobně! Vy jako manažer jste tím spojovacím článkem mezi vrcholným managementem a podřízenými. Vaším úkolem je zajistit, aby každý člen pochopil, co má dělat, všichni zaměstnanci dostali svou roli a také aby všechno fungovalo, až se jednotlivé moduly či dílčí úkoly spojí do jednoho celku. Často budete komunikovat rovněž s partnery, možná s médii i zákazníky.

Lidé se často ptají, co přesně si pod komunikačními dovednostmi představit, protože mluvit přece umí každý. To sice ano, ale ne všichni lidé ovládají základy asertivní komunikace, mnoho z nich není schopných doopravdy naslouchat druhým, neznají základní zásady formální i neformální ústní a písemné komunikace. Mluvit se naučí každý, komunikovat jenom ten, kdo o to má zájem.

3. Schopnost řešení konfliktů

V práci vás potká celá řada konfliktů. Mezi ty nejčastější patří roztržky mezi členy týmu. Všude se najdou komplikované osobnosti a vaším úkolem je zjistit, jak se s nimi vypořádat, aby byly schopné spolupracovat s kýmkoliv v daném týmu či projektu.

Na vaši hlavu padne také řešení většiny problémů. Klient je nespokojený? Projekt se časově nestíhá tak, jak by měl? Dodavatel není schopen včas dodat materiál? Rozbil se vám stroj, a tak musíte pozastavit výrobu? Nepříjemnosti jsou vaše starost. Řešit neustále takové problémy je psychicky náročné, a pokud člověk nezná techniky, jak se s nimi vypořádat, bude se velmi brzy cítit vyčerpaný, získá pocit, že svou práci nezvládá. Nenechte to dojít do takového stádia.

4. Schopnost navazovat vztahy

Nikdy nejde mít dobré vztahy se všemi lidmi na světě, jako manažer se o to ale musíte pokusit. Je třeba chovat se s respektem k zaměstnancům, zákazníkům i potenciálním klientům. Každý nově získaný kontakt se cení, manažer by měl mít širokou síť známých, protože nikdy neví, kdy je jeho firma bude potřebovat.

Kde měkké dovednosti manažera získat?

Učený z nebe nespadl. Někteří lidé jsou v komunikaci a vedení týmu lepší než jiní. Je to dáno výchovou, prostředím, v němž vyrůstali, a mnohými dalšími vlivy. Každý se však může zlepšovat. O manažerských soft skills bylo napsáno nespočet knížek, na internetu najdete spoustu materiálů. Stačí jen chtít se vzdělávat.

Pokud vám čtení textů nepřijde jako efektivní způsob učení se, nabízí se možnost navštívit nějaký tematický kurz, či se rovnou pustit do souvislého manažerského studia. Jakékoliv MBA studium obsahuje aspoň základy manažerských soft skills. Někde si můžete dokonce zvolit předměty dle svých přání, takže vám nic nebrání zaměřit se právě na ty, které vás posunou dál v oblasti měkkých dovedností. Ne každý je dobrým manažerem, ale každý se jím může stát, pokud bude chtít. Chcete? Pracujte na sobě!

 

Co je to titul MBA?

 

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.