100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Management osobního rozvoje. Co to znamená a jak na něm zapracovat?

9. červen 2021
Management osobního rozvoje. Co to znamená a jak na něm zapracovat?

Jak zvládat kariéru i osobní život? Kde najít čas na koníčky, přátele a další aktivity? Co je klíčem k efektivní komunikaci a jednání s lidmi? Jak žít naplno a zachovat si zdravý rozum? Tyto otázky trápí v dnešní době téměř každého. A právě management osobního rozvoje je pomáhá zodpovědět.

Co je to management osobního rozvoje?

Management osobního rozvoje je zaměřený na vlastní osobu, sebepoznání, seberealizaci, ale i jednání s ostatními lidmi a další oblasti. Jeho cílem je poznat sám sebe, osvojit si metody pro rozvoj osobnosti, duševní hygienu, efektivní komunikaci a budování vztahů a naučit se aplikovat tyto metody nejen v zaměstnání. 

Oblasti managementu osobního rozvoje

Co tvoří management osobního rozvoje? Součástí je jednak poznání sama sebe a práce se sebou samým, ale také poznání metod osobního rozvoje a jejich aplikace na druhé, například na kolegy či zaměstnance. Tato oblast managementu se proto soustředí jak na duševní hygienu, sebeřízení a správný time management, tak i například na možnosti zvládání psychické zátěže a nepříznivých psychických a sociálních jevů, jako je například syndrom vyhoření nebo workoholismus.

Dále se zabývá sociálními vztahy člověka, jejich rozvojem a efektivní komunikací s lidmi. Naučí vás také, jak na efektivní životní styl nebo pracovní a životní uplatnění.

Tipy pro osobní rozvoj

Hledáte pár základních metod, jak zapracovat na osobním rozvoji? Máme pro vás několik osvědčených tipů i pro úplné začátečníky.

Knihy o osobním rozvoji a jeho managementu

Literatura zabývající se osobním rozvojem je velmi oblíbená, jelikož se díky ní dostanete k mnoha názorům uznávaných odborníků. Mezi různými autory a jejich metodami si můžete najít přístup, který nejlépe vyhovuje právě vám a zapracovat tak na sebereflexi, motivaci a třeba odstartovat výrazné životní změny. Naše tipy na literaturu najdete v samostatném článku o nejlepších knihách pro osobní rozvoj, kde pro vás máme celkem 9 tipů. Konkrétně managementem osobního rozvoje se zabývá například publikace Management osobního rozvoje naší lektorky Evy Bedrnové a kolektivu dalších autorů. Najdete zde zásady a pravidla duševní hygieny, sebeřízení a efektivního životního stylu doplněné o konkrétní příklady a životní situace.

Kouč osobního rozvoje

Pokud nejste příznivci literatury, můžete se obrátit přímo na kouče, který vás bude cestou ve vašem rozvoji provázet. Jedná se o člověka, který v sobě pojí některé vlastnosti psychologa, mentora a učitele, ale neříká vám, co máte v životě dělat. Pouze usměrňuje vaše myšlenky a pomáhá k tomu, abyste sami dokázalo najít jednak svůj cíl, ale i cestu k němu. Proč se obrátit na kouče a pro koho je kouč vhodný? Zjistěte více o koučinku v našem článku.

Hry pro osobní rozvoj

Na pracovišti nebo v jakémkoli kolektivu můžete také pro podporu osobního rozvoje jednotlivců vyzkoušet různé hry. Například můžete v kolektivu vyjadřovat své vlastnosti, koníčky nebo typické reakce pomocí pantomimy. Stejně tak lze utvořit ve skupině lidí kolečko, ve kterém každý jedinec ostatním neutrálním hlasem sdělí, v čem je dobrý a případně může být odměněn potleskem nebo pochvalou ostatních. Her podporujících osobní rozvoj je nepřeberné množství, najdete je v literatuře i jednoduše na internetu. Co hraním těchto her získáte? Podají vám náhled na vaše silné a slabé stránky, utuží kolektiv, ukáží vám, jak vás vnímají ostatní a podobně – záleží na charakteru hry.

Osobní rozvoj při studiu MBA na CEMI

U nás na CEMI klademe na osobní rozvoj velký důraz, a proto lze u nás absolvovat předmět management osobního rozvoje pod taktovkou uznávané lektorky Evy Bedrnové. Předmět je vyučován ve všech našich oborech v českém jazyce a získáte díky němu komplexní znalosti a náhled na vlastní osobnost. Výhodou je také možnost konzultovat reálné problémy přímo s lektorkou mezi čtyřma očima. Výstupem předmětu pak je seminární práce ve formě dokumentu, který můžete ihned použít třeba ke zlepšení vztahů u vás ve firmě

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.