100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Manažerské hry: O co se jedná a jak vám mohou pomoci v kariéře?

22. červen 2021
Manažerské hry: O co se jedná a jak vám mohou pomoci v kariéře?

Efektivní a zároveň zábavný způsob, jak si osvojit vlastnosti důležité pro uplatnění se v byznysu, soft-skills a také posílit své sebevědomí a zapracovat na prezentaci, to jsou manažerské hry. Nikdy jste o pojmech manažerské hry, business games, management games nebo business simulator neslyšeli? Neváhejte je vyzkoušet, možná jsou tím ideálním způsobem pro rozvoj zrovna právě pro vás.

Co jsou to manažerské hry?

Manažerské hry jsou formou vzdělávání manažerů založenou na simulaci byznysového prostředí. Díky této simulaci se manažeři učí řešit problémy a situace, které mohou vyvstat při řízení firem nebo různých organizací.

Manažerských her existují různé typy, některé z nich jsou přitom známé po celém světě, a i malým dětem. Mezi stolní manažerské hry patří například Monopoly, zlepšovat se v managementu lze i hraním počítačových her, a to různých simulátorů a strategických her nebo her, ve kterých je cílem vybudovat civilizaci, společnost nebo například prosperující město.

Zvláštním typem jsou pak manažerské hry, které se hrají ve skupinách, typicky třeba na teambuildingu nebo na různých školeních. Jde o manažerské hry, které mohou trvat i delší dobu, skládají se z různých úkolů a kromě toho, že se díky nim dají zdokonalit manažerské schopnosti, také stmelují kolektiv a obecně pomáhají v osobním rozvoji účastníků. Takovéto hry jsou velmi komplexní, soutěžit zde mohou týmy, jednotlivci nebo týmy i jednotlivci zároveň. Vystupují zde jako jednotlivé podniky a jejich zaměstnanci, kompletní management včetně generálního ředitele, vedoucích jednotlivých oddělení a podobně, zastoupení zde mají také banky, burzy a případně i další subjekty. Takovéto komplikovanější manažerské hry bývají organizovány odborníky a firmami, kteří se na ně specializují. Pokud si však troufáte, můžete zkusit vytvořit jednodušší manažerskou hru a zahrát si ji ve svém pracovním kolektivu. 

Proč zkusit manažerské hry?

Důvodů, proč rozhodně vyzkoušet nějakou formu manažerské hry, je hned několik. Jak už bylo zmíněno, hry pomáhají získat nebo zlepšit určité manažerské vlastnosti a schopnosti, jako je například schopnost rychle se rozhodovat, motivovat podřízené, prezentovat nebo efektivně komunikovat. Posílí také vaše sebevědomí a umožní vám poznat vaše kolegy z trošku jiné stránky a utužit váš pracovní kolektiv. Příjemným bonusem pak je i možná diskuze během nebo po ukončení hry, díky které lze získat zpětnou vazbu na vlastní jednání jednotlivých účastníků.

Tipy na manažerské hry a hry pro osobní rozvoj

Z deskových her jsou to již zmíněné Monopoly, ale také Vysoké napětí, Továrník, Agricola nebo i Charterstone.

Co se týče her počítačových nebo aplikací, existuje nepřeberné množství zejména budovatelských her, stačí si vybrat dobu a typ. Oblíbená je například série Age of Empires, která má hned několik variant.

Typickou manažerskou hrou do kolektivu s jednoduššími pravidly mohou být Obchodníci, které znají zejména všichni účastníci dětských táborů nebo členové různých turistických oddílů, skauti a podobně. Kolektiv je rozdělen do týmů se stejným počtem hráčů. Jednotlivci získají do začátku určitý finanční obnos, za který kupují a dále přeprodávají komodity. Nakupovat i prodávat lze na různých stanovištích i černém trhu, ceny se neustále hýbou a závisí například na sezónnosti. Fungují zde ale také aukce, banky a policie, která kontroluje obchodování nejen s černým trhem. Cílem je mít v závěru hry nejvíce peněz jako tým. Podrobnější pravidla si lze jednoduše přizpůsobit konkrétní oblasti podnikání.

Manažerské hry už jste si vyzkoušeli, ale rádi byste je doplnili o komplexní vzdělání a získali titul MBA? Na CEMI lze studovat MBA hned v několika oborech v českém i anglickém jazyce. Vyberte si obor, který splňuje vaše požadavky.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.