100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Co je workoholismus a jak se mu vyhnout?

22. březen 2023
Co je workoholismus a jak se mu vyhnout?

Pracovitost a workoholismus nejsou synonyma, i když se v naší společnosti, jež vyzdvihuje pracovní výkon, často zaměňují. Pokud tedy patříte mezi šťastlivce, kteří mají rádi svou profesi – víte určitě, že nemáte nakročeno k závislosti?

Pracovitost ve smyslu radosti z práce a workoholismus jako chorobná závislost na ní. Říkáte si, kdo by včas nepoznal, že se první překlápí v druhé? Drtivá většina workoholiků to nedokázala, a ne proto, že by nebyli dost inteligentní. Obvykle jde o vzdělané jedince, v jejichž původní rodině se počítal hlavně výkon.

Dejme tomu, že od rána do večera tvrdě pracujete, a když je třeba, berete si přesčasy. Jste ztělesněným snem dnešních zaměstnavatelů (možná workoholiků, kdoví?) Jasně, chcete něco dokázat, udělat kariéru, postarat se o firmu, podnikáte-li. A pochopitelně taky zaopatřit rodinu, pořídit slušné bydlení. Říkají vám, že jste workoholik? Namítáte, že všichni občas zažíváme dobu, kdy se v práci nahromadí úkoly, a musíme zatnout zuby, abychom vše zvládli. Což je pravda. Stejně jako špatná nálada ještě neznamená depresi, i vy můžete mít náročné období, nikoliv problém.

Na druhou stranu, přesně takhle workoholici odpovídají (obvykle podrážděně). Takže jak to je s tím rozlišením?

Kdy se láme chleba

Workoholismus je jako každá závislost plíživý a zákeřný. Měli byste zbystřit, pokud se z „teď mám hodně práce“ stává dlouhodobý stav. Tady se pak láme chleba. Jste schopni z takového kolotoče vystoupit, jakmile nutnost pracovního zápřahu poleví? Těšíte se, až konečně vydechnete, zajdete si na fotbal nebo vyrazíte s dětmi na výstavu? Workoholik tohle nikdy neudělá.

Možná vás překvapí, že ho nemusí to, co dělá, vůbec bavit. A dokonce ani nechodí do práce kvůli penězům. On pouze potřebuje podávat pracovní výkon. Jen při práci se cítí šťastný (může za to adrenalin), ale je to jen chvilkové uspokojení, jaké dává droga a za jaké tvrdě zaplatí. Čím? Rozvráceným osobním životem a vlastním zdravím.

Jak jste na tom?

Jak tedy konkrétně poznáte, že oranžová na semaforu brzy přeblikne na červenou?  

 • Stále přibývá času, který věnujete práci  
  Tak jako si tělo narkomana žádá větší a větší dávku drogy, aby mohlo fungovat, vy potřebujete pořád víc pracovat. Vaše soudnost mizí, projev klasické závislosti vítězí.

 • Do práce vás žene ne chuť, ale nutkání
  Večer vás doma čeká narozeninová oslava, máte jít na kytarový koncert, kamarádi vás chtějí vytáhnout na pokerový večírek. Jenže vidinu příjemných aktivit válcuje puzení dál pracovat. Práce je pro vás vším, dáváte jí přednost před partnerem, dětmi, rodiči, kamarády.

 • Když náhodou nepracujete, cítíte výčitky
  Nicnedělání je za trest, protože když nepracujete, nejste dost dobří. Pokud by vás partner v neděli po obědě přiměl koukat na film nebo jít do přírody, stejně budete myšlenkami u práce. A dovolená? To je přímo noční můra!

 • Úspěch spojujete s výkonem
  Radost z práce? Možná ji pocítíte jen na malou chvilku, když dosáhnete vytčeného cíle. Ale pak ji hned přebije vidina dalšího úkolu, do něhož se okamžitě pouštíte.

 • Kolegové a spolupracovníci jsou líní
  Tak je aspoň vidíte, poněvadž v porovnání s vámi skutečně podávají menší výkon. Nešetříte kritikou a šéf, kterému nedojde, že jste závislí, vás podporuje. Tedy dokud nezkolabujete…

Uznání problému jako první krok úspěšné léčby  

Workoholismus je jako životní styl neudržitelný a důsledky se dřív či později dostaví. Patří k nim:  

 • problémy se spánkem, bolesti hlavy, zad, žaludku, vysoký krevní tlak

 • nechutenství, nebo přejídání

 • sklony víc kouřit, pít alkohol, brát léky

 • potíže s pozorností a koncentrací, úzkosti a deprese

 • nervozita, agresivita, nízké sebevědomí

 • syndrom vyhoření, někdy i kolaps organismu

Navzdory příznakům nevidí workoholik potíže u sebe. Teprve až uzná vážnost svého problému a je ochotný pracovat na vyléčení, může začít skutečná léčba.  

Jistě, na rozdíl od alkoholika nebo gamblera to má těžší, protože práci zakázat nelze. Může ji jen regulovat a udržovat work life balance. Workoholik se tedy v rámci odvykací kúry učí striktně dodržovat pracovní dobu, cíleně věnovat svůj zájem koníčkům a pozornost své rodině a blízkým lidem. Především pak potřebuje odhalit kořeny závislosti a pracovat se svým nitrem. Terapie je v tomto případě víc než žádoucí.

Aby naši studenti eliminovali riziko workoholismu, věnujeme v rámci MBA studia velkou pozornost právě duševní hygieně manažerů, konkrétně pak v rámci oblíbeného předmětu Management osobního rozvoje. Uvědomujeme si, že jen při dodržování těchto zásad lze být v práci efektivní a úspěšní, aniž bychom si škodili v jiných oblastech života.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.