100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Syndrom vyhoření – fenomén druhé poloviny 20. století

19. listopad 2020
Syndrom vyhoření – fenomén druhé poloviny 20. století

Člověk, kterého postihne syndrom vyhoření, mění svůj přístup ke svému okolí. Jeho nadšení, pro původně oblíbenou činnost, se vytrácí. Mění se nejen jeho vztah k práci, ale také vztah ke kolegům, podřízeným či nadřízeným. Dochází k narušení vnímání jeho sociálních jistot. Rozpadá se jeho osobnost a někdy i vztahy s nejbližšími. Kdy se vlastně nemoc s tímto názvem objevila? Pojem „syndrom vyhoření“ je novinka, která do povědomí lidí vstoupila až ve druhé polovině 20. století. Tento, dnes už poněkud zprofanovaný název, jako první použil americký psychoanalytik H. J. Freudenberger. Neznamená to ale, že by příznaky této nemoci, která se projevuje především nadměrnou únavou, nebyly známy už dlouho předtím.

Zdravotní rizika

Zpočátku to může být „jen“ zvýšená únava, která ale s sebou nese i sníženou imunitu a větší náchylnost k nemocem. Přičítáme jí na vrub ročnímu období, chřipkové epidemii, věku a třeba i náročnosti našich úkolů. Někdy se v životě stresové situace nakumulují. Jsme starší, máme náročnou profesi, těžce onemocní blízká osoba a k tomu se mohou přidat existenciální starosti. Pokud v tomto období zůstaneme bez pomoci, pomalu ale jistě bude plamen naší energie uhasínat. Co může následovat dál? Únavu provází deprese, nespavost, poruchy pozornosti a zvýšená zapomnětlivost. Jak se zpomaluje naše pracovní tempo a zvyšuje intenzita stresu, přímo úměrně roste pocit méněcennosti. V této fázi se mohou objevovat trávicí obtíže, problémy s dechovou kapacitou a oběhovým systémem. Začne kolotoč užívání léků na civilizační nemoci a ze zdravého, jen poněkud přetaženého člověka, se stává člověk nemocný

Můžeme se syndromu vyhoření vyhnout?

Nejradikálnějším krokem je vždy změna zaměstnání, ale pokud máme svou práci rádi a jen jsme „trochu“ přetažení, pak se ještě můžeme pokusit zachránit, co se dá.

Ne je někdy správné slovo

Umět říkat ne, je jednou z cest, jak se syndromu vyhoření naučit čelit. Pokud druzí oceňují vaši práci a za „odměnu“ vám ji přidávají ještě víc i za kolegy, kteří tak výkonní nejsou, pak je správný čas začít se bránit. Ostatní na vás hodí jen tolik práce, kolik jí na sebe hodit necháte.

Nenechte si vzít své koníčky

Oddělte si striktně čas na svou relaxaci. Máte závody svého sportovního klubu, ale šéf chce v sobotu práci přesčas? Možná jednou kývnete, ale pak už to nedělejte. Vaše psychická pohoda odráží vaše fyzické zdraví, a to s sebou nese i lepší pracovní výkon.

Někdy nedělejte nic

Nemusíme být stále produktivní. Nicnedělání je v malých dávkách docela prospěšné. Civíte do zdi a houpete se na židli? Ztráta času? Ne! Vyčistit si hlavu je jako vymazat nepotřebné soubory z harddisku.

Solvitas per ambulum

Je výraz ze starého Říma a znamená – vyřeš to procházkou. Jestliže vezmete přetížený mozek na procházku, nejlépe do volné přírody, pak to může přispět k vaší kreativitě. Nejedná se o žádné bezcílné bloumání po parku, ale okysličování vaší krve, která jde do mozku, zatímco se kocháte přírodní scenérií.

Budujte vztahy

Už jste pro samou práci několikrát odvolali schůzku s kamarádem, přišli pozdě na rodinnou oslavu, zapomněli na rodinná výročí, nebo pro samé starosti ze zaměstnání narušili klidnou pohodu ostatním doma? Nedělejte to. Časem vaše práce může pozbýt důležitosti, ale co se nikdy neztratí, je aura pohody, kterou kolem sebe šíříte, nebo ji naopak z druhých vysáváte.

Psychoterapie je moderní

Vy ještě nemáte svého psychoterapeuta? Ono to není vůbec na škodu. Někdy jeho roli supluje kamarád, kterému se vypovídáme, ale pokud chceme opravdu nezaujatý pohled na naše problémy, je psychoterapie to pravé ořechové. Nejde o špatnou investici, když jejím cílem bude naše spokojenost a duševní hygiena. Navíc se dá v dnešní době taková terapie absolvovat i online, třeba díky českému startupu Hedepy, který si dal za cíl zpřístupnit psychoterapii každému, kdo ji nutně potřebuje.

A když už to opravdu nejde?

Změna je život. Každá krize v sobě skrývá nový začátek, a ne každá změna bude nutně k horšímu. Možná si tím zachráníte nejen zdraví.

Manažerská práce je často velmi náročná, proto je v rámci MBA studia na institutu CEMI pro všechny studijní obory zařazen povinný předmět Management osobního rozvoje, v němž se studenti MBA naučí, jak lépe pracovat sami se sebou a předcházet problémům, jako je právě například syndrom vyhoření.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.