Společenská odpovědnost firem: O co se jedná?
Slýcháte často pojem společenská odpovědnost firmy a nevíte, o co se jedná? Přitom by tento pojem měl být součástí firemní kultury každé moderní společnosti. Co to tedy společenská odpovědnost firem je? A jak se projevuje?
Co je to společenská odpovědnost firem
Společenská odpovědnost firem neboli Corporate Social Responsibility, zkráceně pak CSR, je závazek firem chovat se zodpovědně s ohledem na prostředí a společnost, ve které podnikají, a to vše dobrovolně.
Proč je výhodné chovat se ve firmě společensky odpovědně? Jednak se firma stane důvěryhodnější, ale také lákavější pro investory, zviditelní se, snadněji si vybuduje značku, udrží si jak kvalitní zaměstnance, tak i stabilní a spokojené klienty.
Společensky odpovědné podniky dodržují tři pravidla – snaží se chovat správně ekologicky, s ohledem na společnost, ve které fungují, a přitom také úspěšně podnikat. Společenské odpovědnosti firmy se také jinak říká i trojí zodpovědnost (Triple Bottom Line) podle těchto třech oblastí, na kterých je založena. Stejně tak jsou tyto oblasti známé i jako pilíře CSR.
Ekonomická odpovědnost
Ekonomická odpovědnost se projevuje například odmítáním korupce, ale i maximální transparentností, dobrými vztahy se zákazníky, obchodními partnery a investory. Její součástí je i vysoká kvalita a bezpečnost nabízeného produktu nebo služby.
Sociální odpovědnost
Zdravím, bezpečností a vzděláváním zaměstnanců se zabývá druhý z pilířů – sociální odpovědnost. Stejně tak je její součástí i odmítání dětské práce, genderová rovnost, zaměstnávání minorit nebo dodržování lidských práv a podpora dobrovolnictví.
Environmentální odpovědnost
Ekologické chování firmy patří do oblasti environmentální odpovědnosti. Co vše sem spadá? Například využívání recyklovaného papíru, obnovitelných zdrojů energie a obecně šetrné zacházení s přírodními zdroji a jejich ochrana.
Společenská odpovědnost firem: Příklady z reálného chodu
Typické je odmítání úplatků, dodržení slíbené kvality produktů nebo služeb. Dále také rozvíjení zaměstnanců na pravidelných školeních, stejné platy a pracovní podmínky pro muže i ženy nebo například podpora lokální charity. Třídění odpadu, úsporné osvětlení, šetření vodou nebo i podpora ekologické dopravy do práce například příspěvkem na MHD, to vše zase spadá pod environmentální odpovědnost.
Společenská odpovědnost firem na CEMI
Jak se ve firmě chovat společensky odpovědně? Nejen pro manažery je vhodné absolvovat v rámci MBA studia předmět Manažerská kultura, manažerská etika, společenská odpovědnost firem, v němž se můžete třeba na implementaci společenské odpovědnosti ve vašem podniku zaměřit v rámci své seminární práce.