100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 77.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 23. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Promyšlené firemní benefity lákají a motivují   

29. prosinec 2022
Promyšlené firemní benefity lákají a motivují   

Pracovní trh v České republice už sice vykazuje známky ochlazování, ale stále patříme mezi země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU, a tak zaměstnavatelům v pátrání po schopných pracovnících – a také pak při jejich udržení – přijde vhod každý trumf. Tak třeba vhodně vybrané firemní benefity při jednání s šikovným uchazečem často fungují jako eso v rukávu.

Pokud je film špatný, ani sebechutnější popcorn nás v kině neudrží. S firemními benefity je to stejné. Dokážou přilákat nové pracovníky a ty stávající motivovat k lepší práci, ale nedokážou přebít fakt, že firma v nějakém zásadním ohledu nefunguje, jak by měla. A rozhodně nemají suplovat odpovídající mzdu!

Jinými slovy, spokojenost zaměstnanců se neodvíjí jen od masáží zdarma nebo existence firemní kavárny. Tyhle menší či větší radosti ovšem ke spokojenost v práci výrazně přispívají. Uvědomoval si to už třeba Tomáš Baťa, který podporoval zdravotní péči svých zaměstnanců, jejich stravování i volnočasové aktivity.

Výhoda, nebo povinnost?  

Lidé jsou na zaměstnanecké výhody zvyklí a často se na ně při pracovním pohovoru ptají. Pokud jako zaměstnavatelé benefity nenabízíte, možná nebudete v jejich očích zrovna atraktivní, nicméně legislativě se nezpronevěřujete. Zákony tohle téma nijak neošetřují, takže je to na vašem rozhodnutí. Jen pozor, abyste neprezentovali jako benefit třeba úpravu pracoviště pro hendikepovaného, protože to je povinnost vyplývající ze zákoníku práce.

Mezi zaměstnanecké výhody nepatří ani garantovaná výše platu nebo zkrácený úvazek. A v inzerátech často vyzdvihované „příjemné pracovní prostředí“? Ruku na srdce, to by měla být samozřejmost. Zmínit můžete snad jedině zvláštnosti typu relaxační zóny nebo „pet friendly office“, kam si lze vodit domácího mazlíčka.

Udělejte si průzkum, co zaměstnanci chtějí

Je asi logické, že jiné benefity bude nabízet daňová firma a jiné pivovar nebo výrobce autodílů. Ty finanční jsou ale určitě nejoblíbenější napříč segmenty. Půlroční odměnu nebo 13. a 14. plat uvítá každý, prodavačka, středoškolský učitel i manažer.

Oblíbené jsou ovšem i benefity mimo sféru peněz – slevy, vouchery, permanentky, výhody či služby z oblasti péče o zdraví, stravování, kultury či dovolené. K nejběžnějším benefitům pak patří stravenky, příspěvek na penzijní připojištění a osvědčená trojice služební auto, mobil a počítač, jež je povoleno používat i pro soukromé účely.

Jestli si nejste jistí, nakolik zaměstnanci využívají vámi nabízené benefity, udělejte si průzkum. Zeptejte se jich, co by rádi, a podle toho upravte nabídku. Třeba IT odborníci nebo sportovci obvykle vítají jiné výhody než zaměstnanci z řad rodičů, kteří touží po firemní školce nebo dětské skupině přímo v práci, ocení příspěvek na školné či jesle a také časovou flexibilitu.

Největší zájem obecně je o příspěvek na dovolenou či na dopravu do zaměstnání a také dorovnání platu v nemoci. Ale zrovna tyto benefity mnoho zaměstnavatelů nenabízí.

Popustit uzdu si žádá důvěru

A pak jsou tu zaměstnanecké výhody, jejichž oblibu posílilo covidové období. Firmy se ale často drží zpátky, protože se obávají menšího pracovního nasazení. Konkrétně u populárního home office jsou ve hře též právní nejasnosti, třeba jak řešit riziko úrazu.

Dále se zatím zejména v zahraničí objevují následující benefity:

  •  4denní pracovní týden

Firmy zatím spíše testují výhody a nevýhody zkráceného týdne, který učí zaměstnance lepšímu plánování a soustředění na práci. Pro zaměstnance může být 4denní pracovní týden výhodný zejména z hlediska work-life balance. Může jim poskytnout více volného času na rodinu, koníčky a osobní aktivity. Pro některé zaměstnance však může znamenat vyšší zátěž a větší nároky na produktivitu, protože budou muset za stejnou dobu vykonat stejné množství práce jako v případě běžného 5denního týdne.

  • sabbatical

Dát zaměstnanci neplacené volno v řádu týdnů až měsíců? Firma může o šikovného pracovníka přijít – anebo mu pomoci předejít třeba syndrom vyhoření, takže se vrátí nabitý energií.

  •  neomezená dovolená

Tento benefit předpokládá odpovídající firemní kulturu, kdy jsou pracovníci natolik uvědomělí, že firma na zavedení benefitu nedoplácí.

Pokud bychom hledali u benefitů nějaké další trendy, asi by šlo o větší využití online prostoru, například pro realizaci jazykových, manažerských či odborných kurzů pro zaměstnance. Vzrostl zájem o sick days, tedy o možnost vzít si volno navíc kvůli zdravotní indispozici. Žádané jsou také online konzultace s lékařem či psychologem, předplatné na online kulturu nebo rozvoz jídla.

Jak už bylo řečeno, poskytování benefitů je dobrý způsob, jak zaměstnance motivovat k lepšímu pracovnímu výkonu. A naučit se pracovat s motivací je úkolem každého manažera, pokud chce být ve své práci. I tohle patří k tématům, na která narazíte při studiu MBA.
Ostatně vzdělávací aktivity jsou možná ten nejlepší možný benefit, jaký může zaměstnavatel nabídnout. Obohatí zaměstnance a jemu samotnému se tato investice vrátí v podobě prosperující firmy.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.