100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Networking: jak správně navazovat kontakty?

1. únor 2023
Networking: jak správně navazovat kontakty?

Možná si pod networkingem představujete honosnou akci, kde dámy v luxusních róbách a pánové ve fraku konverzují s přišpendlenými úsměvy na rtech a sklenkou šampaňského v ruce. Skutečnost je střízlivější: networking je vytváření sítě fungujících kontaktů, které ale klidně můžete navazovat v autobuse nebo na skalním převisu.

Smysluplné kontakty získáte opravdu kdekoliv. A můžete mít k tomu kterýkoliv ze tří základních důvodů – chcete poznat nové přátele, kontaktovat se se zajímavými lidmi nebo jsou ve hře peníze (hledáte nové klienty, investory, spolupracovníky či zaměstnance). Jako sociální tvorové kontakty s jinými lidmi potřebujeme pro svou duševní pohodu, natož pak pro rozkvět podnikání. V liduprázdném prostoru, bez zákazníků, dodavatelů, spolupracovníků, se byznys provozovat nedá.

Networking není o nudné, bezobsažné komunikaci ani o předstírání. Naopak. Základem je vstřícnost, zájem o druhého a respekt. Bez toho základy dobrého dlouhodobého vztahu nepoložíte.

Záminka k hovoru? Buďte vynalézaví!

Jenže co když se necítíte zrovna jako lvi salónů? Umění přátelské konverzace se naštěstí dá natrénovat.

Začněte třeba v kavárně, kde pána u sousedního stolu požádáte o nápojový lístek a zapředete s ním řeč. Nebo ve vlaku, kde se od poznámky ohledně zpoždění můžete dostat v hovoru se spolucestujícím třeba až k tématu práce. Ideálním prostředím jsou fitness centra, kde se ve větší míře vyskytují aktivní lidé se zájmem o sebe i o ostatní. A zpocené triko a únava z námahy zaručují neformální prostředí, kde nikdo nemá sílu si na něco hrát.

Pokud jste na nějaké akci (firemní party, konference, oborové setkání apod.) a neodvažujete se vrhnout do jámy lvové, běžte na to zvolna:

  • Kousek od vás stojí člověk, který zaujatě kouká do telefonu – nejspíš je na tom podobně jako vy. Osmělte se, představte se mu a položte nějakou jednoduchou vykopávací otázku – týkající se samotné akce, přednášejících, občerstvení, práce či projektů.

Můžete něco pozitivně ohodnotit, ale také požádat o pomoc, nebo ji naopak sami nabídnout. Jako možná záminka ke konverzaci poslouží i jednoduchý dotaz – třeba kolik je hodin nebo kdy začíná další programový blok. Při troše štěstí se vám podaří rozvinout krátký rozhovor, a naberete tak odvahu kontaktovat další zúčastněné.

  • Oslovte organizátora či hostitele, kteří se jistě nacházejí někde v davu. Prohodí s vámi pár vět, doplní informace o programu, seznámí vás s lidmi, kteří by vás mohli zajímat a vy zase je.

  • Vyhledejte některého ze spíkrů, který vás zaujal. Žádného přednášejícího nepřekvapí, když k němu kdokoliv přistoupí s dotazem k tématu jeho přednášky.

  • Zahlédli jste někoho, koho zatím znáte jen z online prostředí? Ideální příležitost se s ním seznámit osobně. Jestliže sledujete jeho práci, nemusíte pracně vymýšlet, jak zahájit konverzaci.

Ne s každým to klapne, ne každý se s vámi bude chtít bavit nebo dokonce probírat možných obchod. Je dost možné, že v tom nebude nic osobního, a proto se nenechte případným zdvořilým odmítnutím odradit.

Napřed seznámení, teprve pak byznys

Vyšší level pak představují organizovaná networkingová setkání, která se mohou vztahovat ke konkrétnímu regionu či oboru činnosti. Tady je účel akce jasně daný, takže se netřeba držet zpátky.  

Připravte si předem tzv. elevator pitch, tedy „výtahovou řeč“, abyste zvládli v krátkém čase (maximálně 15 vteřin) představit sebe i své podnikání. Mějte rovněž po ruce vizitku a až si vezmete od protějšku tu jeho, nenápadně si pak v ústraní zapište na druhou stranu, co důležitého vám o sobě dotyčný řekl. Po pár dalších rozhovorech, které vás čekají, si to už nejspíš nebudete pamatovat. 

Všechny kontakty získané během akce si pečlivě uložte, abyste se mohli druhý den připomenout e-mailem, případně se s dotyčnými spojit na LinkedIn, nebo jim zatelefonovat. (Jen ne všechno naráz!)

Nejčastější chyby při networkingu

  • Mluvíte jen o sobě a o druhého se příliš nezajímáte

Možná je za tím vaše nervozita, každopádně nedostatek zvídavosti brání vzniku dialogu. Když si k tomu navíc na všechno stěžujete a skočíte protějšku do řeči, kdykoliv se snaží promluvit, je zkáza dokonána.

  • Rozdáváte vizitky jako na běžícím páse

Koledujete si o to, že obdarovaní váš kontakt obratem vyhodí do koše. Nic o vás nevědí, protože jste se neobtěžovali s nimi seznámit, tak proč by si měli schovávat vaši vizitku?  

  • Slíbíte něco, aniž byste to pak splnili

Nemusí to být zlý úmysl, prostě jste jen zapomněli. Ale nespolehlivost nedělá dobrý dojem a vy přece stojíte o dlouhodobý kontakt.

  • Snažíte se prodat

Tak jako nepožádáte ženu hned na prvním rande o ruku, není dobré tlačit na pilu a snažit se okamžitě s druhým dohadovat obchod.

Věříme ale, že nic z toho se vám nestane! Už proto, že studium MBA je nejen ideální pole pro seznámení a navázání plodných osobních i pracovních kontaktů, ale hlavně proto, že se u nás dozvíte leccos důležitého pro zlepšení sebeprezentace (například v oblasti neverbální komunikace nebo rétoriky). Budete-li trénovat, umění networkingu vám postupně přejde do krve a možná vám přinese nejen prosperitu v byznyse, ale také skutečné přátele.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.