100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

LinkedIn: Jak ho správně využívat pro svoji profesi?

21. únor 2023
LinkedIn: Jak ho správně využívat pro svoji profesi?

Existuje sociální síť, kde najdete práci, potkáte lidi stejné profese, máte šanci představit novinky ve svém podnikání, a to vše úplně zadarmo. Donedávna opomíjený LinkedIn nabývá na síle. Chcete-li být úspěšní v byznyse či ve své profesi, neměli byste na něm chybět. 

Většinu lidí, hlavně střední a starší generace, napadne jako první Facebook, maximálně Instagram. Tyto sociální sítě mají u nás sice silnou pozici, ale působíte-li v B2B oboru, pracovně je nevyužijete.

Profesní síť LinkedIn se naproti tomu může stát vaší „zemí zaslíbenou“, protože tady získáte inspiraci, lepší přehled o dění v oboru a hlavně nové kontakty, jež se mohou stát zdrojem nových zakázek. Ne hned, časem, protože LinkedIn není obchodní platforma, kde lze hned a bez obalu začít prodávat. Pořád je to sociální síť založená na komunikaci a je na vás, jak rychle si získáte důvěru svých spojení. Právě na ní přece všechny obchodní aktivity stojí, v online i v offline světě.

Profil má být stručný, ale vypovídající

LinkedIn slaví letos již 20. výročí své existence, v začátcích ovšem fungoval spíš jako souhrn profilů a online výstavka životopisů. V roce 2016 však vstoupil do hry nový majitel Microsoft a na „linkáči“ to začalo žít. Síť primárně sloužící k hledání práce se proměnila v byznysovou platformu. Nejsilnější zastoupení zde stále mají lidé z HR, IT a marketingu, ale v poslední době posilují i další obory.

Jak už jste jistě pochopili, nemusíte se bát, že by na vás vyskakovaly fotky víkendového oběda, videa s domácími mazlíčky nebo záběry z dovolené. Ne že by se občas některé z těchto témat neobjevilo, protože mezi prací a osobní sférou nevede ostrá linie – nejlepší podnikatelský nápad k vám přijde během dovolené, děti vás mimoděk inspirují v řešení zapeklitého odborného problému. Podstata sdělení by se ale stále měla týkat práce.

Máte-li firmu, potřebujete ambasadora

Základem je dobře vyplněný osobní profil. Funguje jako profesní vizitka, doklad vaší jedinečnosti, přehlídka vašich schopností a zkušeností. Vyjadřujte se v něm stručně, ale jasně, vyhněte se slovní vatě. Hodí se obrázky, fotky, vhodné odkazy, výmluvné jsou reference, proto se nestyďte požádat o hodnocení klienty a kolegy.

Máte hotovo? Začněte žádat o spojení. Oslovte lidi, které znáte, obchodní partnery, zákazníky, bývalé kolegy a spolupracovníky. A klidně též cizí profesionály, kteří vás zaujali. Nebojte se toho, vstřícnost lidí propojovat se je na LinkedIn velká (nemusíte ovšem přijímat každou žádost o spojení, zvlášť není-li relevantní). Už proto, že větší síť rovná se větší dosah. (Aby za něco stál, měli byste mít minimálně 500 spojení.) K žádosti o spojení připojte osobní zprávu, případně aspoň poděkujte, když dotyčný vaši žádost přijme.

Co je důležité, neznámému člověku ve zprávě nic nenabízejte, nesnažte se prodat. Cesta k obchodu je na LinkedIn klikatější. Nejprve potřebujete vybudovat vzájemnou důvěru, buďte tedy trpěliví. Reagujte na posty druhých, komentujte, ptejte se, chvalte. A hlavně pište vlastní příspěvky.

Je jasné, že potřebujete zviditelnit svou firmu. Zřídit firemní profil je určitě fajn, ale na něm to nestojí. Myslete na to, že lidé na síti nekomunikují s firmami, ale s jinými lidmi. Proto je tak úspěšná strategie ambasadoringu. Ambasador je člověk, jenž má vztah k vaší firmě i k vaší značce. Jste to vy jako zakladatel či lídr, váš kolega jako spoluvlastník nebo jiný spolupracovník či zaměstnanec. Ambasadorů může mít podnik klidně víc, přičemž každý za ni „kope“ prostřednictvím vlastního profilu, sítě a aktivity.

Pište s potěšením, ne z povinnosti

Příspěvky zveřejňujte pravidelně, ideálně několikrát týdně. Nemusíte se omezovat čistě na formát textu, oblíbená jsou videa nebo graficky přitažlivě zpracované dokumenty. Co se týče obrázků, pokuste se vyhnout těm neautenticky působícím z fotobanky. Pište o čemkoliv, co považujete za zajímavé: o novinkách ve firmě, trendech v oboru, o zkušenostech, názorech, o tom, co vám usnadňuje život atd. Jak už bylo řečeno, občas můžete sáhnout i po tématu, které není ryze pracovní, ale nějak se k němu ve výsledku vztahuje.

Je fajn, když příspěvek dokáže vyvolat diskusi, protože pak se bude zobrazovat třebas i celé týdny. Vy si ovšem potřebujete vyhradit čas, abyste zvládali odpovídat na komentáře. Příspěvky na LinkedIn lze podpořit v rámci placené propagace, efekt je ovšem jen dočasný a nutnosti osobní angažmá vás nezbaví. Ostatně není nutné vždy publikovat něco svého, velký efekt má i komentování postů druhých lidí.

Vězte, že pokud okomentujete cizí obsah, o 80 procent narůstá šance, že uvidíte ve svém feedu obsah tohoto autora. To je jeden z postřehů Richarda van der Bloma, experta na LinkedIn, který zveřejnil nedávno další ze svých pravidelných reportů. LinkedIn stejně jako každá jiná sociální síť totiž průběžně mění algoritmus zobrazování příspěvků a zavádí různé novinky a Blom popisuje trendy, změny a doporučení, díky nimž získáte z této sítě maximum. Aktuálně se dozvíte například, že nejlépe se šíří příspěvky s jednou fotografií, video má trvat ideálně minutu a rozsah příspěvku je 1200–1400 znaků.

Vyplatí se následovat algoritmus, ale stejně důležité je osvojit si a dodržovat zásady správné komunikace, na sociální síti i v offline byznysu. Podstata zůstává stejná, jak se dozvíte i při online studiu MBA.  

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.