100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 77.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 23. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Dodržujte zásady efektivní komunikace

17. únor 2021
Dodržujte zásady efektivní komunikace

Komunikace může být občas pěkný oříšek. Stačí zaujmout nesprávný postoj nebo mluvit nevhodně zvolenou intonací a během chvíle může dojít k nedorozumění. Na co si dát při hovoru pozor a jaká jsou pravidla efektivní komunikace?

Zapojte slova i řeč těla

Při hovoru je důležité myslet nejen na to, co říkáte, ale také jak to říkáte. Zapojte proto verbální komunikaci i neverbální komunikaci. Může se totiž stát, že ústa říkají „ano”, ale váš postoj křičí „ne”. Vše by mělo být v harmonii. Myslete při konverzaci na svůj výraz v obličeji a postoj těla. Překřížené ruce například evokují odstup, nadbytečné máchání rukama zase odvádí pozornost.

Intonace je důležitější, než si myslíte

Každá věta se dá říct na milion způsobů. Stačí jen trochu změnit intonaci. Že to přece nemůže mít takový vliv? Světe div se, má. Tón hlasu je důležitý zejména při pracovních schůzkách a jednáních, kdy druhou stranu neznáme a nedokážeme odhadnout, jak bude reagovat. Při pracovní konverzaci se proto vyhýbejte ironickému a sarkastickému tónu. Protějšek by nemusel váš vtípek pochopit a jednání by mohlo skončit fiaskem.

Ptejte se a naslouchejte

Efektivní komunikace musí být vyvážená. Měli byste mluvit a stejně tak i naslouchat. Při naslouchání se ale věnujte pouze komunikaci. Nekoukejte do telefonu, nehrajte si s propiskou ani nepokukujte, co dělají kolegové na chodbě. Ptejte se a snažte se druhého pochopit. Klidně zopakujte to, co říkal, abyste se ujistili, že jste všemu porozuměli.

Mluvte k věci a neodbíhejte od tématu

Konverzace vždy začíná s nějakým cílem a zejména při pracovní komunikaci byste se ho měli držet. Připravte se na hovor a mějte na paměti body, které chcete projednat. Až dořešíte vše podstatné, můžete se věnovat nepracovním věcem, například plánům na víkend.

Naučte se asertivitu

Asertivitu využijete v pracovním i osobním životě. Pomůže vám prosadit vlastní názor, aniž byste někoho pohoršili či urazili. Asertivní komunikaci si můžete osvojit stejně jako jiné komunikační dovednosti. Chce to jen trénovat. Naslouchejte ostatním a vyslechněte si jejich názory. Nikdy je neznehodnocujte. Zároveň se nebojte říct svůj pohled na věc, i kdyby byl zcela odlišný.

Neskákejte do řeči

Zlaté pravidlo, které byste měli dodržovat, ať už hovoříte se svou maminkou, šéfem nebo třeba cizím člověkem na ulici. Nechte vždy daného člověka domluvit. Až vyjádří svůj názor či myšlenku, zareagujte. Jak to udělat v případě upovídaných lidí, kteří vás nepustí ke slovu? Nenásilně upozorněte na to, že chcete něco říct (třeba pohybem těla či otevřenými ústy). Obvykle zvolní tempo a dají vám prostor se vyjádřit.

Ke zlepšení komunikačních dovedností nemusíte navštěvovat specializované kurzy ani vyhledávat odborníky na komunikační strategie. Mnohdy stačí se jen zamyslet nad vlastním vyjadřováním a pozorovat se při komunikaci. Chcete-li se zlepšit, ale nevíte, kde začít, nahrajte si rozhovor na diktafon, nebo si přizvěte na schůzku kolegu, který vám poté dá zpětnou vazbu.

Komunikací to ale zdaleka nekončí. Jak si osvojit všechny důležité vlastnosti manažera? Podívejte se na naši nabídku MBA studijních oborů a předmětů, které se v rámci nich vyučují. Nejste si jistí, jestli je pro vás MBA studium to pravé? Mrkněte se na naše reference a zjistěte, co o nás říkají naši absolventi.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.