100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 77.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 23. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Jak se bránit manipulaci v komunikaci?

17. duben 2024
Jak se bránit manipulaci v komunikaci?

Kdy se vlastně komunikace stává manipulací? Při projevu a prezentaci se koneckonců používají techniky, které využívají i hypnotizéři, inzerenti či prodejci. A když se nad tím zamyslíte, každá komunikace je tak trochu pokusem ovlivňovat publikum. Pokud se ho snažíte ovlivňovat, počítá se to už za manipulaci?

Je to dost sporné. Vezměme si jako příklad podnikatele jednajícího s investorem. Jeho cílem je přesvědčit investora, že mu má svěřit své peníze. Snaží se ho přesvědčit o potenciálu svého nápadu, podobně jako se prodejci snaží ovlivňovat myšlenky zákazníků. Chtějí, abyste si uvědomili, jak důležitý je pro vás jejich výrobek. Dá se tohle vnímat jako manipulace?

Začněme s definicí. Manipulace je snaha ovlivnit myšlení a chování druhé osoby, a to vědomě či nevědomě, s cílem prosazení osobních přání a cílů. Klíčem k rozpoznání manipulace tedy není počet použitých technik, ale záměr mluvčího. K tomu, abyste někým manipulovali, stačí sobecké zájmy. Otázkou zůstává, jak moc úspěšná vaše manipulace bude.

Zkuste za komunikací vidět pravý záměr

Vezměte si například politiky. Politika je celá postavená na manipulaci. Veřejně známé osobnosti se snaží ovlivňovat voliče a novináře, obvykle pro naplnění svých vlastních sobeckých tužeb. Nebo třeba inzerenti. Veškeré reklamy ovlivňují myšlenky za účelem prosazení svých zájmů. Tady není o čem diskutovat.

Na druhou stranu například jako rodiče se svými dětmi nebudete komunikovat, abyste prosadili své touhy. V drtivé většině případů se jen budete snažit sdělit to, co by mělo odpovídat zájmům vašich potomků.

Vždy se tedy musíte snažit vidět za komunikací její pravý záměr. Někdy to není úplně snadné. Existuje tedy ještě jiná cesta, jak poznat, že se s vámi někdo snaží manipulovat?

Manipulativní techniky v komunikaci a jak se jim bránit

Znalost manipulativních technik by se vám možná někdy mohla hodit, i když byste ji měli užívat s mírou. Povědomí o těchto technikách se hodí spíš proto, abyste poznali, jakmile někdo začne manipulovat s vámi. Zkuste se soustředit zejména na následující:

Hra s emocemi. Manipulující osoba využívá vašich emocí. Pokud jste šťastní, manipulativní osoba toho okamžitě využije a donutí vás k něčemu, co byste normálně nedělali. Kdykoliv jste zranitelní, použije to ke svému prospěchu.

Netrpělivost a snadné naštvání. Manipulátor si jde pevně za svým cílem, a pokud se nedaří, nejspíš si všimnete, jak je frustrovaný. Reaguje podrážděně, je nešťastný, naštvaný.

Chybějící naslouchání. Komunikace není jen o mluvení, nýbrž také o naslouchání. Člověk manipulující ostatními tohle neřeší. Nečeká, co mu řeknete, nereaguje na to, on jen netrpělivě hlídá moment, kdy zase bude moci začít mluvit.

Manipulace s ostatními. Někdy, když dotyčný komunikuje s jiným člověkem, si té manipulace všimnete. Pokud manipuluje s jinými, dost pravděpodobně to dělá i s vámi.

Vyvolání strachu. Tato praktika hraje na emoce. Manipulátor ve vás vyvolá pocit strachu, co všechno by se mohlo stát, kdybyste nevyhověli jeho zájmu.

Časový pres. Snaží se vám namluvit, že o dané věci musíte rozhodnout rychle? Tohle je hodně známá technika, lidé pak pod tlakem často kývnou na něco, co by normálně neudělali.

Lhaní a zatajování. Jakmile se vás manipulátor snaží k něčemu donutit, musí si často trochu poupravit skutečnost, nebo vám aspoň neříct celou pravdu. Když někdy na něco takového přijdete, mějte se na pozoru.

Obranu vůči těmto technikám zvládnete

Lidem, kteří se s vámi snaží manipulovat, je nejlepší se úplně vyhýbat. Někdy to ovšem možné není. V takovém případě se obrňte trpělivostí a jakmile zjistíte, že se s vámi dotyčný snaží manipulovat, nasaďte protiútok.

Nebuďte v tom sami. Jestliže se bojíte manipulace, přizvěte si k rozhovoru ještě třetí osobu. Bude-li to někdo známý, pak vám popíše, jak vidí situaci ze svého pohledu. Pokud ne, třeba se před ní manipulátor bude aspoň snažit udržet na stole skutečné problémy a neřešit hlouposti.

Snažte se o dialog. On vás neposlouchá? Naučte ho komunikovat. Pozorně poslouchejte a odpovídejte mu na jeho slova. Třeba dojdete ke společnému porozumění.

Srovnejte se s nesouhlasem. Ujasněte si, že s tímto člověkem nemusíte souhlasit. Nesnaží se vás přesvědčit z rozumných důvodů, nýbrž pro svoje blaho. A to není důvod, kvůli němuž byste měli měnit svůj názor.

Řekněte mu pravdu. Manipulátor od vás pravděpodobně bude něco chtít. Tato „nabídka“ je samozřejmě výhodná zejména pro něj, a tak se nestyďte mu to říct. Zeptejte se, zda mu přijde rozumná, jestli se ptá, nebo vám vše oznamuje jako hotovou věc apod. Schválně sledujte, jaké má přichystané argumenty.

Vyžádejte si čas. Nenechte se vmanipulovat do něčeho, o co nestojíte, jen kvůli nějaké hloupé časové lhůtě. Bude-li po vás něco chtít, prostě poproste o čas na rozmyšlenou.

Sdělte jasné ne. Každý má právo říci ne. Nemělo by být nijak arogantní, spíš diplomatické. Cílem komunikace je, aby se obě strany dohodly. Buď se vůbec neshodnete, nebo vymyslíte nějaký kompromis. Manipulátor ovšem pozná, že vás tak snadno k ničemu nepřesvědčí.

Snažte se dostat manipulátory pryč ze svého života

Ze zdravé komunikace by měly obě zúčastněné strany vyjít obohacené a dohodnuté na kompromisu. Při manipulativní komunikaci tomu tak není. Vy se ale můžete pokusit manipulátorovi bránit a zvrátit průběh celé konverzace k lepšímu. Pamatujte také na to, že manipulátory ve svém životě nikdo nepotřebuje. Pokud tedy nejde o člověka, s nímž se z nějakého důvodu vídat musíte, nebylo by špatné s ním omezit kontakt. Nenechte sebou manipulovat! Více se o mezilidské komunikaci můžete dozvědět například v předmětu Management osobního rozvoje v rámci MBA studia na CEMI.

 

Co je to titul MBA? A jak probíhá studium MBA online u nás?

 

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.