100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 77.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 23. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Jak řešit konflikty na pracovišti?

18. březen 2021
Jak řešit konflikty na pracovišti?

Konflikty mezi kolegy vytváří napjatou atmosféru, která se může rozšířit po celém pracovišti. Ať už jde proto o handrkování o parkovací místo, nebo odlišný pohled na řešení úkolu, neměli byste jako vedoucí pracovník konflikty na pracovišti přehlížet. Včasným zásahem zachráníte celou situaci a předejdete katastrofě.

Jak řešit konflikty na pracovišti krok za krokem?

Efektivní řešení konfliktů na pracovišti je především o dobrých komunikačních schopnostech a vhodném načasování. Způsobů řešení konfliktů je několik a záleží vždy na konkrétních zaměstnancích, firemní kultuře a příčině sváru. Obecně ale doporučujeme dodržovat několik základních pravidel.

  1. Podchytit konflikt včas – Ideálně ještě než vznikne. Pokud si všimnete na poradě negativních emocí, škaredých pohledů nebo napjaté situace mezi dvěma pracovníky, nezameťte vše pod koberec. 
  2. Vezměte si pracovníky stranou – Protože s jistotou nevíte, kde je kámen úrazu, neřešte problém před zraky ostatních. Samotným pracovníkům by to mohlo být velmi nepříjemné. Vezměte si oba kolegy či zaměstnance bokem do kanceláře. Každý by vám měl nastínit svůj pohled na věc a měli byste se dohodnout na příčině konfliktu.
  3. Buďte nestranní – Aplikujte asertivní chování, nenadržujte žádné straně. Neprojevujte příliš emoce, nikoho nelitujte.
  4. Najděte kompromis – Výsledkem jednání musí být situace vyhovující oběma stranám. Pokud jedna strana odejde s pocitem, že prohrála, může si myslet, že vám na ní nezáleží nebo že nadržujete ostatním. 
  5. Komunikujte – Celý proces vyjednávání a řešení konfliktů je o komunikaci. Při jednání proto nechte mluvit zvlášť každou stranu a nezasahujte do toho (vy ani nikdo jiný). Cílem je, aby každá strana pochopila tu druhou. 
  6. Když se nemůžete dobrat kompromisu – Pokud zlatá střední cesta není ideální nebo nepřichází z nějakého důvodu v úvahu, nechte obě strany navrhnout své řešení vůči druhé straně: Co by mohla druhá strana udělat, nebo na čem by mohla zapracovat, aby se celá situace vylepšila ve prospěch všech. Každý si tak odnese body, na kterých bude dále pracovat.
  7. Předejděte dalším podobným situacím – Abyste předešli dalším konfliktům, jednoduše výsledek jednání vyhlaste jako pravidlo. Například, že od zítřka bude nastavena klimatizace na tolik a tolik stupňů, nebo že parkovací místa jsou rozdělena tak a tak. Definujte jednotlivé postupy a procesy a měřte jejich úspěšnost. Pravidelně také zjišťujte, zda nový systém pracovníkům vyhovuje a zda splňuje očekávání.

 

Na řešení konfliktů na pracovišti nahlíží mnoho manažerů a vedoucích pracovníků jako na nepříjemnou událost. Snažte se změnit své myšlení a mějte na paměti, že komunikace v konfliktu je alfou i omegou. Na celou situaci nahlížejte jako na cestu k vytvoření lepšího a příjemnějšího pracovního prostředí. Pokud však je problém opravdu nezvratný a ovlivňuje výkon i dalších kolegů, bude nejspíš nejlepším řešením výpověď nebo přesun na jiné pracoviště.


Chcete se dozvědět více o tom, jak by měl nejen manažer komunikovat? Nebo se zdokonalit v řízení lidských zdrojů? V rámci MBA studia HR managementu pro studenty nabízíme několik předmětů, například z oblasti osobního rozvoje, personálního managementu nebo leadershipu.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.