100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Ergonomie na pracovišti vydělává firmě peníze

7. prosinec 2022
Ergonomie na pracovišti vydělává firmě peníze

V kanceláři trávíte často víc času než doma. A když nemáte rozvrzané židle a rozviklaný stůl u sebe v obýváku, proč byste se s nevhodným nábytkem měli trápit v práci? Nejde jen o komfort. Zdraví máme jedno – a právě zásady ergonomie ho pomáhají chránit.  

Prostředí ovlivňuje naše zdraví i naši výkonnost. Je jedno, jestli se doma hrbíte nad sporákem při vaření na rodinnou oslavu, nebo se kroutíte u počítače při vyplňování tabulek. Na nábytku se nevyplatí šetřit, protože efektivita práce, motivace a výkonnost jednoduše nejdou dohromady s bolavými zády, zdřevěnělýma nohama a ztuhlým krkem či zápěstím. Každý zaměstnavatel, který se zdráhá pořídit pro své lidi ergonomické pracoviště, by si měl uvědomit, že to vše konečném důsledku znamená méně vydělaných peněz.

A nejde jen o dočasný diskomfort. Nepohodlí se sčítá, pomalu a nemilosrdně. Práce nám zabere 30 let života a roky sezení na nevhodné židli u nevhodného stolu může přivodit trvalé následky. Zničená záda, syndrom karpálního tunelu, ale třeba také syndrom RSI, tedy poškození šlach, svalů, kloubů či nervů jako následek dlouhodobého jednostranného pohybu.

Individualita v hlavní roli

Ergonomie se snaží o přizpůsobení pracoviště fyzickým a duševním potřebám každého člověka. Dřív jste nastoupili do nové práce, ukázali vám vaše místo a nikdo se dál nestaral. Dnes je trend jiný. Ergonomický nábytek, tedy židle a stoly, ale také myši a podložky pod ně, stojany a podstavce pro monitory, notebooky a tablety, to vše je možné nastavit tak, aby to vyhovovalo konkrétnímu jednotlivci. Když nastoupíte do auta, taky hned nenastartujete, ale napřed si upravíte sedadlo a zrcátko.

Židle – když posezení, tak dynamické

Sezení je pro člověka nepřirozené, a právě proto je teď tolik populární trend práce na počítači (anebo vůbec v kanceláři) vestoje. Ale když už sedíte, měli byste zadek posunout co nejvíc dozadu, narovnat se v zádech a mít nohy mírně od sebe. Kvalitní ergonomická židle, jež kopíruje přirozené zakřivení páteře a umožňuje dynamické sezení, tzn. aktivuje svaly, které zůstávají u běžné židle v nečinnosti, by vás v tom měla podpořit.

Rozdíl mezi levnějšími a dražšími ergonomickými židlemi? Všechny dovolí nastavit sklon opěradla, výšku sedáku i područek. Ale jen ty dražší umožní pracovat s hloubkou a sklonem sedáku, výškou opěradla a područek. A pak je tu rozdíl v použitých materiálech, kdy levnější a dražší produkt vypadají na pohled stejně, ale po čase poznáte ten rozdíl. Polstrování cenově dostupnějšího výrobku ztrácí tvar i funkčnost.

Polohovací stůl – s kličkou, nebo na elektriku?

Je jasné, že lidé vyšší postavy potřebují vyšší stůl než ti menšího vzrůstu. Proto lze u ergonomického stolu regulovat výšku podle potřeby. A neměla by chybět ani možnost nastavení pro zmíněnou práci vestoje.

Co se týče regulace, k mání jsou stoly s kličkou, anebo můžete sáhnout po elektrických, kde vám pouhý stisk tlačítka ušetří námahu. Výhodou elektrických polohovacích stolů je jejich paměť, do níž jsou schopny uložit hned několik zvolených parametrů.

Monitor – rozhodující je správná výška

Správná poloha monitoru znamená mít horní okraj obrazovky ve výšce očí. Ani výš, ani níž. Jinak vás namáhaná krční páteř „odmění“ bolestí šíje nebo zad a velkou únavou.

Řešením je podstavec pod monitor, případně monitorové rameno, které kromě nastavení výšky dovoluje i různé horizontální umístění. Jen pozor, aby měl váš monitor tzv. VESA úchyt, tj. otvory pro upevnění na zadní straně.

Vertikální myš a zvlněná klávesnice – dokonalá dvojka

Ergonomické počítačové klávesnice díky prostorovému zakřivení poskytují dostatečnou oporu zápěstí a předloktí, některé mívají také speciálně upravené klávesy.

Myš vhodnou pro zdravý úchop poznáte hned, protože se od svých běžných „kolegyň“ vzhledově zásadně liší. Je vertikální, aby padla do dlaně a ruka se nemusela příliš namáhat. Když budete mít navíc podložené zápěstí, riziko karpálního tunele se vás netýká.

Spokojení jsou všichni

Podobně jako se zaměstnavateli vyplatí investovat například do vzdělávání zaměstnanců, vyplatí se mu také myslet na prostředí, v němž pracují. Ve výsledku jsou totiž spokojeni všichni zúčastnění.

Vnímat souvislosti mezi dobře vybraným nábytkem a prosperitou firmy není úplně samozřejmé, i když je to naprosto logické. A i o takových méně viditelných, a přesto důležitých souvislostech v podnikání se dozvíte při studiu MBA.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.