100% ONLINE MBA STUDIUM, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 31. 07. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Co je prokrastinace a jak se jí vyhnout?

5. duben 2023
Co je prokrastinace a jak se jí vyhnout?

Prokrastinace je fenomén, který může mít negativní dopad na život každého z nás. Je to zbytečné oddalování práce, což může vést k velkému stresu a nižší produktivitě. Manažeři, kteří jsou zodpovědní za vedení týmu a výkonu organizace, by se s ní měli umět vypořádat, aby zajistili, že jejich tým pracuje efektivně. V tomto článku se zaměříme na to, co je prokrastinace, proč k ní dochází, jak se jí vyhnout a zda ji nelze využít i nějak pozitivně.

Co je prokrastinace?

Prokrastinace je zbytečné odkládání úkolů, a to často na poslední chvíli. Může se projevit například jako neustálé posouvání termínů projektů, neochota se pouštět do úkolů, které nejsou pohodlné, nebo dokonce jako přehnaná snaha být perfektní. Rozdíl mezi prokrastinací a leností je, že lenost může být způsobena fyzickou únavou nebo nedostatkem motivace, zatímco prokrastinace je úmyslné oddalování úkolů.

Proč prokrastinujeme?

Existuje mnoho důvodů, proč můžeme prokrastinovat. Psychologické důvody zahrnují například strach ze selhání, nedostatek sebedůvěry, nízkou motivaci a nedostatek pozornosti. Důvody vznikající z okolností zahrnují nedostatek času, neschopnost plánovat, nepříznivé pracovní podmínky a vysokou úroveň stresu.

Důsledky prokrastinace

Prokrastinace může mít negativní dopad na zdraví a výkon. Lidé, kteří často prokrastinují, jsou náchylnější k úzkosti, depresi a stresu. Kromě toho může prokrastinace vést k nižší kvalitě práce a snížené produktivitě. To může mít vliv na výkon celého týmu a organizace jako celku.

Jak se vyhnout prokrastinaci?

Existuje mnoho způsobů, jak se vyhnout prokrastinaci. Některé z nich zahrnují:

  1. Plánování a prioritizace úkolů: Jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout prokrastinaci, je plánování a prioritizace úkolů. Rozhodněte se, které úkoly jsou nejdůležitější a začněte s nimi. Dále si můžete naplánovat specifický čas, kdy se budete věnovat každému úkolu.

  2. Rozdělení úkolů na menší části: Pokud se vám zdá úkol příliš náročný, rozdělte ho na menší části. To vám pomůže se lépe soustředit a udržet se na správné cestě. Pomoci vám může také oblíbená technika Pomodoro.

  3. Odstranění rušivých faktorů: Prokrastinace může být způsobena rušivými faktory, jako jsou sociální sítě nebo nevyřízené e-maily. Pokud chcete být produktivní, zvažte odstranění těchto rušivých faktorů a soustřeďte se na práci.

  4. Zjištění zdrojů motivace: Každý má jiné zdroje motivace. Zkuste najít, co vás motivuje, a využijte to při plánování a dokončování úkolů.

  5. Vytvoření harmonogramu: Vytvoření harmonogramu může být užitečné, pokud máte mnoho úkolů, které je třeba dokončit. Harmonogram vám pomůže udržet se na správné cestě a mít jasno v tom, co musíte dokončit.

Jak využít prokrastinaci pozitivně?

Prokrastinace může být v určitých případech dokonce i užitečná, pokud ji využijete správně. Například si můžete nechat daný úkol "uležet" v podvědomí a hledat nové způsoby, jak ho řešit, nebo se zaměřit na jiné úkoly, které jsou také důležité, ale pro které dosud nebyl čas. Jak dále můžete pozitivně využít prokrastinaci?

  • Využití prokrastinace k tomu, abyste se učili novým věcem. Například místo toho, abyste se snažili okamžitě dokončit úkol, který nechcete dělat, můžete si přečíst knihu nebo článek, který vás bude zajímat a získáte tak nové znalosti.

  • Využití prokrastinace k tomu, abyste se zamysleli nad tím, co je skutečně důležité pro vaše cíle a priority. Můžete si udělat seznam všech úkolů, které máte před sebou, a zhodnotit, které jsou skutečně důležité a které mohou počkat.

  • Využití prokrastinace k tomu, abyste se zrelaxovali a nabrali síly na další úkoly. Například si můžete dát přestávku a projít se, zacvičit si jógu nebo si poslechnout hudbu. Po této krátké pauze budete mít větší sílu a energii k tomu, abyste se vrátili k práci a dokončili své úkoly.

  • Využití prokrastinace k nalezení inspirace. Například si můžete číst inspirativní citáty nebo se podívat na videa, která vás motivují. To vám může pomoci získat novou perspektivu na úkol, který máte před sebou, a nalézt nové způsoby, jak ho řešit.

  • Využití prokrastinace k tomu, abyste se soustředili na své vnitřní já. Můžete se třeba zaměřit na meditaci, která vám pomůže zklidnit mysl a najít vnitřní rovnováhu. Díky tomu můžete najít novou motivaci a energii pro plnění vašich úkolů.

Prokrastinace může být velkým problémem pro manažery, kteří jsou zodpovědní za výkon týmu a organizace jako celku. Je důležité rozpoznat důvody, proč k prokrastinaci dochází, a naučit se způsoby, jak se jí vyhnout. Plánování, prioritizace, rozdělení úkolů na menší části a odstranění rušivých faktorů jsou jen některé způsoby, jak můžete zvýšit svou produktivitu a vyhnout se prokrastinaci. A pokud už se ji nedokážete zcela vyhnout, zkuste ji alespoň využít pozitivně. Doufáme, že vám tento článek poskytl užitečné tipy, jak se vyhnout prokrastinaci a být efektivnější v práci. Další užitečné tipy, jak pracovat se svým časem a být produktivnější zjistíte také ve studiu předmětu Management osobního rozvoje, který je nedílnou součástí všech našich MBA oborů.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.