100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 77.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 23. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Technika Pomodoro: Jak zlepšit svou produktivitu pomocí 25minutových intervalů

29. březen 2023
Technika Pomodoro: Jak zlepšit svou produktivitu pomocí 25minutových intervalů

Mnoho z nás má v práci spoustu úkolů a málokdy víme, kde začít. Často se stává, že trávíme hodiny sezením a hledáním motivace k práci. To je místo, kde technika Pomodoro může pomoci. Je to jednoduchý, ale efektivní způsob, jak si rozvrhnout čas a zlepšit svou produktivitu.

Jak to funguje?

Technika Pomodoro je založena na tom, že se zaměříme na konkrétní úkol po dobu 25 minut, přičemž tento časový blok se nazývá „pomodoro“. Po uplynutí této doby si můžete dát 3-5 minut pauzu. Po každém čtvrtém pomodoru by měla být delší pauza, například 20 až 30 minut.

Název této techniky pochází z italského slova pro rajče, protože její tvůrce, Francesco Cirillo, používal k odměření času svůj kuchyňský časovač ve tvaru rajčete. Ten mimochodem tento svůj vynález proměnil v dobře fungující konzultační byznys.

Jak tuto techniku používat?

  • Zvolte si úkol, který chcete dokončit.

  • Nastavte si časovač na 25 minut a pracujte na úkolu bez přerušení.

  • Po uplynutí 25 minut si dejte 3-5 minut přestávku.

  • Po každém čtvrtém pomodoru si dejte delší přestávku, například 20 až 30 minut.

  • Pokračujte v práci až do dokončení úkolu.

Co když mě něco vyruší?

Pokud vás během práce na úkolu vyruší nějaká jiná myšlenka, doporučujeme zapsat si ji na papír, ale více se jí v tu chvíli nevěnovat. Časový úsek pomodoro je totiž nedělitelný a v případě většího vyrušení je nutné ho ukončit. Pokud ale stanovený úkol vyřešíte před uplynutím doby daného pomodora, můžete se vrátit k této myšlence nebo pracovat dále na možných vylepšeních úkolu.

Proč to funguje?

Tato technika funguje, protože se soustředíme na jeden úkol po omezenou dobu, což nám pomáhá zůstat soustředění a produktivní. Navíc pravidelné přestávky nám pomáhají udržet naši pozornost a zlepšují naši schopnost učit se a zpracovávat informace.

Další výhodou této techniky je, že nám pomáhá plánovat a organizovat svůj čas. Rozdělení práce na krátké časové úseky (pomodory) nám umožňuje efektivněji využívat čas a vyhnout se zbytečnému prokrastinování.

Využití této techniky může být prospěšné nejen v práci, ale také při učení, při psaní eseje nebo při řešení jakéhokoli projektu, který vyžaduje soustředění a pozornost.

Tato technika také pomáhá bojovat proti únavě a vyhoření. Mnoho lidí se snaží pracovat nepřetržitě po celý den, což může vést k vyčerpání a ztrátě motivace. Pomodoro technika dovoluje pravidelně si dávat přestávky, což vám umožní obnovit svou energii a znovu se na práci soustředit.

V neposlední řadě vám tato technika umožňuje sledovat svůj pokrok. Každý dokončený pomodoro je malým úspěchem, který vás posouvá blíže k dokončení celého úkolu, což může zlepšit vaši motivaci a sebedůvěru.

Jak snadno měřit a sledovat svůj pokrok?

Existuje mnoho mobilních aplikací, které vám pomohou implementovat techniku Pomodoro do vaší každodenní práce. Tyto aplikace vám umožňují nastavit časové úseky pro práci a přestávky a sledovat svůj pokrok v reálném čase. Některé z nejpopulárnějších aplikací pro Pomodoro techniku jsou:

  • Focus Keeper - tato aplikace je k dispozici pro iOS a Android. Můžete si nastavit délku vašeho pracovního bloku a délku přestávky, a aplikace vás bude upozorňovat, když je čas na změnu. Má také funkci statistik, která vám umožní sledovat vaši produktivitu.

  • Pomodoro Tracker - tato aplikace je k dispozici online a je zdarma. Můžete si nastavit délku vašeho pracovního bloku, délku přestávky a počet opakování, a aplikace vás bude upozorňovat, když je čas na změnu. Má také funkci historie, která vám umožní sledovat vaše předchozí výsledky.

  • Tide - tato aplikace je k dispozici pro iOS a Android. Můžete si vybrat z různých zvuků a vizuálních efektů pro různé úkoly, jako je práce, studium nebo relaxace. Můžete si také nastavit délku pracovního bloku a přestávky, a aplikace vám umožní sledovat váš pokrok.

Tyto aplikace vám umožní snadno používat techniku Pomodoro na vašem mobilním zařízení, což vám umožní být produktivnější kdekoli a kdykoli.

Závěr

Technika Pomodoro je jednoduchý, ale efektivní způsob, jak zlepšit svou produktivitu a organizovat svůj čas. Pomáhá vám zůstat soustředění a motivovaní a zlepšuje vaši schopnost učit se a zpracovávat informace. Využití této techniky může být prospěšné v mnoha oblastech vašeho života, od práce po studium a řešení projektů. Takže neváhejte a vyzkoušejte to sami! A pokud se chcete dále rozvíjet v technikách time managementu, je pro vás ideální volbou také online MBA studium, kde se v rámci předmětu Management osobního rozvoje dozvíte, jak svůj čas využívat efektivněji.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.