100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Co je biohacking a jak ho praktikovat?

17. květen 2023
Co je biohacking a jak ho praktikovat?

Biohacking je obsáhlý soubor technik, návyků a vychytávek, které nám pomáhají cítit se lépe na těle i na duši. Což je důležité, protože jedině pak můžeme naplnit svůj potenciál v práci a v životě vůbec. Jak na to?

V biohackingu jde o to porozumět svému tělu a mysli, abychom mohli ovlivnit jejich fungování. Když se nám to podaří, co za to dostaneme? Víc energie, lepší spánek, soustředěné a bystré myšlení, výkonnou paměť, intenzivní odpočinek, vyšší produktivitu, silnější imunitu, hormony v rovnováze, dlouhověkost… Lákavé cíle, že? A to samozřejmě nejsou všechny.  

Ne náhodou stáli u zrodu biohackingu manažeři a podnikatelé, kteří chtěli v minimálním čase a s minimálním úsilí vytěžit maximum. Jedním z prvních vyznavačů biohackingu byl Steve Jobs, proslulý svým skromným přístupem k oblékání i bydlení a také striktností v stravování. Zbavilo ho to každodenních zbytečných dilemat, takže měl víc energie a prostoru na kreativní práci.

Moderní háv dodává biohackingu využití technologických vychytávek, aplikací, potravinových doplňků a využití nejnovějších výsledků vědeckého zkoumání lidského organismu. Z velké části ale tento trend zahrnuje také tradiční metody a postupy, jako jsou meditace, dechová cvičení, saunování, půsty, pobývání v přírodě apod.

Přes kvalitní spánek nejede vlak

Dostatek spánku je v biohackingu základ, bez něhož nám dýchají za krk metabolické a kardiovaskulární choroby, komplikujeme si shazování přebytečných kil a nabírání svalové hmoty. Otázka je, kolik hodin spánku kdo potřebuje? Je to totiž individuální, takže nezbývá než otestovat.

A ve hře je též kvalita spánku, kdy pomůže omezit škodlivé modré světlo, které vyzařují obrazovky a monitory a které plete naše biologické hodiny. Než ulehneme ke spánku, je dobré věnovat se činnosti, která podporuje uvolnění (čtení knihy, meditace, krátké protahovací cvičení).

Tip: Oura Ring je prstýnek se zabudovanou chytrou technologií, která umí pohlídat optimální délku i kvalitu spánku. S odfiltrováním modrého záření pak pomohou červené brýle nebo přepnutí mobilního zařízení do čtecího režimu.

Zkuste to bez cukru

Palivem pro naše tělo je vyvážená strava jako další pilíř, na kterém biohacking staví. Správně vyživené tělo zajistí kromě jiného dobré fungování kognitivních funkcí. Biohackeři se proto snaží vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám a upřednostňují produkty v bio kvalitě.

Velkým tématem je vynechání jednoduchých cukrů. Důležitá je péče o střevní mikrobiom, který ovlivňuje obranyschopnost těla a hladinu energie. Dodejme, že bez potravinových doplňků se biohacking neobejde.

Tip: Požádejte svého lékaře o vyšetření potravinové intolerance. Zjistíte případné alergie a dozvíte se o všem, nač vaše tělo špatně reaguje, aniž byste si to uvědomovali.

Dýchejte a sluňte se

Byli jsme stvořeni k pohybu a k pobývání venku. Neexistuje žádný předpis, kdy a jak byste se měli hýbat, vyberte si sami aktivitu, která je vám milá a nezatěžuje vaše zdraví. Skákejte na trampolíně, plavte v rybníku, choďte do fitka nebo jen tak po parku. Prostě cokoliv. A jestli chcete, klidně si měřte fyzickou aktivitu v aplikaci nebo na chytrých hodinkách. Za trochu námahy získáte hodně – příval energie.

Opouštějte pravidelně klimatizovanou kancelář a vydýchaný byt a choďte ven. Sluneční paprsky vám dodají vitamin D, při zpěvu ptáků si psychicky odpočinete, s nadechováním vůně lesa nebo čerstvě posečené trávy načerpáte tolik potřebný kyslík.  

Tip: Vyzkoušejte v přírodě vědomou chůzi. Věnujte po dobu 10 minut úplnou pozornost dýchání a pohybům těla, svalů a kloubů. Vnímejte svá chodidla, prociťte, které svaly při chůzi zapojujete, jak jsou na tom vaše kyčle a záda.

Uvědomujte si, za co cítíte vděčnost

Máme v životě sklon víc vnímat to, co chápeme jako negativní, a to dobré opomíjíme. Zkuste to naopak. Věnujte záměrně pozornost tomu, co máte, co se vám povedlo a čeho jste dosáhli.

Vděčnost posiluje sebevědomí i radost ze života a pozitivní naladění pak zásadně ovlivňuje činnost mozku.

Tip: Každý den večer si zapište, co vám udělalo radost a zač jste vděční. Možná budete sami překvapeni, jak dlouhý „seznam“ vytvoříte.  

Co dál?

Biohacking samozřejmě nabízí spoustu dalších možností, jak se propracovat k naplňování vlastního potenciálu, byť nejdůležitější stále zůstávají spánek, pohyb a výživa. Ale možná se vám zalíbí další aktivity, jako třeba sprchování studenou vodou, saunování, užívání bylin a nootropik, tedy doplňků ovlivňujících činnost mozku. Vyberte si sami, co vás oslovuje, a nenuťte se do ničeho, co vám nesedí. Klidně používejte technologické vychytávky, ale nezapomeňte vnímat tělo a poslouchat svou intuici.

I studium MBA přispívá k naplnění vašeho potenciálu a v jeho průběhu narazíte na mnoho podnětů k seberozvoji, včetně tipů na užitečnou literaturu.
 

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.