100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Age management - co to je a jak jej využít?

14. duben 2021
Age management - co to je a jak jej využít?

Máte ve svém týmu zaměstnance různého věku a všímáte si drobných odlišností v jejich výkonu či myšlení? Tak právě pro vás je tady age management. Pomůže vám zpříjemnit pracovní prostředí a zlepšit tím spokojenost všech vašich zaměstnanců.

Co je to age management?

Pod touto anglickou frází se ukrývá řízení pracovníků s ohledem na jejich věk. V rámci age managementu se uplatňuje individuální přístup k zaměstnancům v různých fázích života a věku. Jinak totiž přemýšlejí čerství absolventi škol, jinak zase lidé s 20 lety praxe na trhu práce. Stejně tak se liší i jejich výkon, priority a motivace. A všechny tyto body je potřeba zohlednit. Zaměstnanci se jednoduše liší v mnoha oblastech, které mají na výkon na pracovišti velký vliv a které je potřeba zohlednit, ať už pracujete v malé firmě, nebo velké korporaci.

V rámci age managementu je potřeba brát ohled hned na několik proměnných:

  • Zdraví - S přibývajícím věkem obvykle přibývají i jisté zdravotní komplikace (úbytek energie, bolesti kloubů atd.). Stejně tak je potřeba myslet na těhotné pracovnice či jiné zaměstnance se specifickými potřebami. Berte v potaz, že 20letý student a 50letý pracovník fungují hodně odlišně. Mladí lidé mají mnohem více energie, lépe se soustředí a rychleji se učí. Naopak s přibývajícím věkem lidé potřebují více přestávek, naopak mají ale více zkušeností, trpělivosti a umí často nahlížet na věci z různých pohledů.
  • Priority a potřeby - V průběhu let se u lidí mění nejen zásoba energie a zdraví, ale také jejich priority a s nimi spojené potřeby. Například studenti ocení flexibilní pracovní dobu, rodiče s malými dětmi příspěvek na školku či možnost odejít dříve z práce. Starší ročníky zase uvítají příspěvek na penzijní připojištění nebo možnost využívat firemní výtah (aby nemuseli šlapat několikrát denně do 5. patra).
  • Motivace - Některé skupiny zaměstnanců motivuje více finanční bonus, jiné zase pochvala, uznání či povýšení. Popovídejte si se svými zaměstnanci a zjistěte, co aktuálně ve svém životě řeší a čím byste jim mohli zpříjemnit život v práci i mimo ni.
  • Vzdělávání - Vzdělávat by se měli jak mladší, tak i starší generace. Nezanevřete nad zkušenými pracovníky a dopřávejte jim pravidelně možnost se rozvíjet. Využít můžete i interní vzdělávání. Mladší generace může vzdělávat starší ročníky o výpočetní technice, naopak zkušenější zaměstnanci zase mohou rozvíjet znalosti nováčků.

Age management spadá pod důležitou část řízení lidských zdrojů. V každé firmě se může trochu lišit a může se k němu přistupovat jinak. Mějte ale na paměti, že je nutné myslet na potřeby všech zaměstnanců bez výjimek. Tedy brigádníků i stálých dlouholetých zaměstnanců, paní uklízečky i vysoce postavených manažerů. Vyjdete-li lidem vstříc, bude jejich práce mnohem efektivnější a na pracovišti bude vládnout klidná atmosféra a spokojenost.

Chcete se zlepšit v age managementu? V rámci našeho studijního oboru HR management mimo jiné vyučujeme předmět age management, který vede zkušená lektorka, paní Ing. Hana Urbancová, Ph.D. Na co se v předmětu zaměřujeme? Mimo jiné i na spolupráci generací X, Y, Z a jejich rozvoj.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.