100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Úloha manažera při vedení lidí

22. květen 2019
Úloha manažera při vedení lidí

Je to k nevíře, ale u spousty lidí ještě stále převládá názor, že aby firma dobře fungovala, potřebuje dobrý management, nikoliv leadership. Přitom realita je úplně někde jinde. Tato teorie by fungovala pouze v případě, kdyby byla firma plná robotů. Jakmile ale zaměstnáváte lidi, je potřeba je vést.

Management je množina procesů, které zajišťují, aby firma fungovala. Leadership tomu celému napomáhá, protože bez zaměstnanců by firma nikdy fungovat nemohla. A to je právě ten důvod, proč je leadership ve finále důležitější než management.

Ne každý manažer je leader, ale všichni leadeři jsou manažery!


Leadership neboli vedení lidí je pouze podmnožinou managementu. Jde o oblast, v rámci níž se manažer stará o zaměstnance, komunikuje s nimi, inspiruje je, motivuje je. Tohle všechno dělá, aby je dohnal k nejlepšímu výkonu.

Ne každý manažer je schopný lídr. Rozhodně ale můžeme říci, že každý lídr je také manažerem. Jaký je mezi tím rozdíl? Jednoduchý. Příkazy manažera zaměstnanec poslouchá, protože musí. Co mu zbývá jiného než poslouchat svého nadřízeného? Rozkazy lídra však poslouchá dobrovolně, protože v něj věří, ztotožňuje se s jeho myšlenkami.

Bez leadera by to nešlo

Vést tým je zpravidla úkolem manažera. V menších firmách taková pozice nemusí existovat, ale většinou se i tam časem vyprofiluje někdo, kdo tým motivuje, vede k lepším výsledkům, vymýšlí odměny, chce někam posunout. Díky tomu je pak celý tým efektivnější a lépe dosahuje nastavených cílů. Leader totiž zastává několik důležitých úloh.

1. Odstartuje celý projekt

Leader je ta osoba, která odstartuje celý nový projekt. Rozdá práci, vysvětlí, o co jde, s nadšením zaměstnancům představí, na čem budou následující týdny či měsíce pracovat. A i tady platí, že první dojem dělá hodně, je tedy velmi důležité, jak se povede zaměstnancům projekt představit.

2. Motivuje

Na každého platí něco jiného. Pro většinu lidí jsou dobrou motivací peníze, v dnešní době, kdy je zaměstnanců nedostatek, však často chtějí víc. Zelenina a ovoce do práce, možnost několika dní home office – na leaderovi je, aby vymyslel, čím tým motivovat.

3. Radí snad se vším

Nejasnosti v zadání projektu, problémy s kolegou, který svou část nedodal včas, technické potíže, zpoždění ve vývoji. Leader pro svůj tým zastává roli univerzálního poradce. Měl by vědět o všem důležitém, co se v týmu děje.

4. Dodává sebevědomí

Správný vůdce umí pokárat, ale také pochválit. Je důležité, aby si zaměstnanci věřili. Každý leader je tedy svým způsobem i takovým psychologem, který pečuje o každou jednu svěřenou dušičku. Když zrovna projekt nepostupuje rychlostí, jakou by měl, a všichni jsou z toho vystresovaní či frustrovaní, má za úkol jim dodat novou vlnu pozitivní energie.

5. Buduje morálku

Neformální atmosféra na pracovišti je zcela v pořádku, ovšem musí mít své meze. Kdo jiný by je měl nastavovat než leader týmu? Zároveň by měl kontrolovat jejich dodržování.

6. Vytváří správné pracovní prostředí

Ocenili by zaměstnanci reproduktory s hudbou? Potřebují tabuli, aby si měli kam kreslit diagramy? Vadí jim staré rozvrzané židle? Kdo se jim postará o vyhovující pracovní prostředí?

7. Stará se o vztahy mezi zaměstnanci

Leader by měl vědět o každém konfliktu mezi zaměstnanci, protože pokud se dva kolegové nemají příliš v lásce, bylo by vhodné jednat. Buď je přimět situaci rozumně vyřešit jako dospělí lidé, nebo rozdat úkoly tak, aby spolu příliš nepřišli do kontaktu. To už je na rozhodnutí manažera, zda bude takové neshody ve svém týmu trpět.

Manažer hraje ve vedení lidí obrovskou roli. Drží celý tým pohromadě, a tím pomáhá firmě růst. Výsledkem jeho jednání ovšem může být i zcela opačný účinek. To v případě, kdy si vlastně není jistý, jak se v dané situaci zachovat. Máte také občas ten pocit, že nevíte, co by bylo správné? I v tom vám mohou pomoci znalosti a dovednosti získané v rámci MBA studia na CEMI.

 

Co je to titul MBA?

 

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.