Korporace, obchodní společnosti a jejich formy
Korporace je typ právnické osoby složený ze společenství lidí či několika právnických osob vystupujících jako samostatná jednotka. Korporace lze rozdělit na veřejnoprávní a soukromoprávní (zahrnující obchodní společnosti).
Jedná se o právnickou osobu, v jejímž čele obvykle stojí statutární orgán. Jako právnický subjekt může vlastnit majetek, uzavírat smlouvy, jednat vlastním jménem atd.
Veřejnoprávní vs. soukromoprávní korporace
Veřejnoprávní korporace má udělenou pravomoc plnit vymezené úkoly veřejné správy. Člení se dále na:
- Územní (na úrovni kraje, obce i státu)
- Osobní (spojující vlastnost či profesi - advokátní komory, vysoké školy, lékařské komory apod.)
- Věcné (vzniklé za účelem obstarávání společných záležitostí, například svazky obcí)
Naopak pod soukromoprávní korporace spadají typicky obchodní společnosti, družstva, sdružení, společenství vlastníků jednotek, politické strany a obdobné subjekty.
Obchodní společnosti a její formy
Obchodní korporace, jak se také říká obchodním společnostem, mají společných hned několik náležitostí: Vznikají primárně za účelem zisku, zakládají se společenskou či zakladatelskou smlouvou, vznikají dnem zápisu do Obchodního rejstříku (a naopak zanikají výmazem z něj) a jejich činnost podléhá Zákonu o obchodních korporacích. Rozdělit je můžeme následovně:
- Akciová společnost - Založit ji může jedna právnická osoba, případně dvě a více fyzických osob. Základní jmění se skládá z akcií (cenných papírů) představující podíl na tomto základním kapitálu.
- Veřejná obchodní společnost - Skládá se z minimálně 2 osob, které ručí za závazky korporace společně a nerozdílně.
- Komanditní společnost - Tvořena minimálně dvěma společníky (jedním komplementářem a jedním komanditistou), kteří mohou mít formu právnické či fyzické osoby.
- Společnost s ručením omezeným - V ČR nejrozšířenější typ společnosti. Založit jej může minimálně 1 osoba, která ručí za závazky pouze do výše nesplacených vkladů základního kapitálu.
Více o obchodních korporacích se můžete dozvědět v rámci právnicky zaměřeného LLM studia v oboru Korporátní právo.