100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Jak zapůsobit na pohovoru

13. červenec 2020
Jak zapůsobit na pohovoru

Jak zapůsobit na pohovoru

Nezaměstnanost pomalu roste, a tak není od věci, osvěžit si, jak zapůsobit na pohovoru do nového zaměstnání. Osobní přijímací pohovor je podmínkou pro přijetí do téměř každé práce. Pokud chcete uspět a práci získat, musíte nepochybně zapůsobit u pohovoru. Kromě vzdělání a zkušeností je důležité i to, jaký první dojem uděláte a jak dokážete sami sebe „prodat“. Pokud máte strach z pohovoru, nebo nevíte, jak zapůsobit na personalistu, čtete dál.

Přijít včas je nezbytnost

Na každou schůzku vyrazte o půl hodiny dříve. Nikdy nevíte, co se vám může cestou přihodit, co vás může zdržet. Přijít na schůzku včas je nezbytností a nikdy byste jej neměli podcenit. Dochvilnost se vám v práci jistě bude hodit a váš zaměstnavatel tak uvidí, že vám na práci záleží a je na vás spoleh. Pokud vám zbude čas, můžete jej využít pro přípravu na pohovor. V tomto případě platí, že je lepší 20 minut počkat na místě než přijít pozdě. Navíc personalista jistě nemá celý den čas jen na vás.

Příprava – půl úspěchu

Než půjdete na pohovor, zjistěte si co nejvíce informací o dané firmě. Budete tak připraveni na záludné otázky a na personalistu uděláte dojem. Je dobré znát historii firmy, jejich cíle, některé kampaně, jejich produkty. Čím více informací budete mít, tím více můžete zapůsobit na pohovoru. A konec konců, pokud vás do jejich firmy přijmou, všechny tyto věci byste měli znát tak jako tak. Zároveň si nezapomeňte vzít všechny potřebné dokumenty, které po vás personalista žádá (pokud vůbec nějaké požaduje).

Na vzhledu záleží

Většina z nás sice tvrdí, že na vzhledu nezáleží, ale je to rozhodně první věc, které si všimneme. První dojem už nikdy nezopakujete. Upravené nehty, vlasy i oblečení jsou základem vizáže. Nehty musí být upravené, ostříhané, hezky nalakované (nebo vůbec), barva by neměla být oprýskaná. Vlasy umyté, učesané. Oblečení by mělo odpovídat povaze pozice, o kterou se ucházíte. Pokud chcete vysoce postavené místo, či místo v kanceláří apod., určitě zvolte kostým či sako. Ani s make-upem není dobré to přehánět. Střídmý a přirozený make-up je ta správná cesta. Jak v rozhovoru na webu Modio.cz říká personální manažerka Michaela Šindlerová: "Pro muže i ženy platí, že důležité jsou kvalitní materiály a střihy, zcela nevhodné jsou džíny. Z barev hraje prim černá, bílá nebo šedá. V případě business casual, který je vhodný pro novináře, realitní makléře, učitele a pracovníky v public relations a reklamě, jsou přijatelné tmavě modré, béžové nebo hnědé barvy. V některých firmách dokonce dovoluje business casual džíny, pokud jsou kvalitní, střídmé a dobře padnoucí. Pro kreativní a tvůrčí pozice je vhodný casual dress code, který nevyžaduje formální oblečení. V těchto oborech se cení kreativita, a tak můžete sáhnout i po nápaditějších kouscích, ale pozor na to, abyste to se snahou o originalitu nepřehnali. I zde platí, že méně znamená více. Skvěle působí minimalistické, avšak nápadité oblečení od mladých českých oděvních designérů. Pro startupy není problém zcela neformální outfit včetně triček, tenisek a riflí, ale i zde jsou vhodné kvalitní materiály a dobře padnoucí střihy". Zdroj: rozhovor na Modio.cz

Vaše chování je nejdůležitější

Na pohovoru byste se měli chovat přátelsky, sympaticky, mile. Není moc lidí, kteří by si přáli pracovat s negativním člověkem. Samozřejmě mluvte slušně, vyhýbejte se nadávkám a jiným silným slovům. O svém bývalém zaměstnání nemluvte špatně – mohli by si o vás myslet, že pak budete stejně mluvit o nich. Pokud jste měli v bývalé práci nějaký problém, snažte se o něm mluvit tak, abyste bývalou firmu neurazili a neshazovali ji.

Znáte své silné a slabé stránky?

Dopředu si připravte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky. Těch silnějších si připravte samozřejmě víc. Na personálního udělá dojem, když o sobě budete vědět v čem jste dobří a v čem naopak nejste. Každý z nás má chyby, ale ne každý si je uvědomuje. Pokud víte, jaké máte chyby a jste ochotni na nich pracovat, budete v očích personalisty výše než ti, kteří si je neuvědomují (nebo si je nechtějí přiznat).

Přibarvený životopis a doporučení?

Nikdy o sobě v životopise neuvádějte nepravdivé informace. Na pohovoru si vás z vašich zkušeností mohou vyzkoušet. Bylo by trapné, pokud byste následně nepředvedli znalosti uvedené v životopise. A i pokud by vám lživé informace pomohly získat práci, nikdy vám nezaručí, že si ji udržíte. Pro vaše vlastní dobro byste měli uvádět pouze pravdu.

Byli s vámi v předchozím zaměstnání spokojeni? Poproste je o doporučení. Každá takové věc navíc vám pomůže v získání dalšího zaměstnání.

Je to váš první pohovor?

Buďte připraveni na všechno. I na nepříjemného personalistu. Každý má občas den blbec. Nenechte se ničím vykolejit a snažte se zapůsobit, jak nejlépe dovedete, nehledě na okolní podmínky. Také se může stát, že na danou pozici nejste dostatečně kvalifikovaní a budete se cítit při pohovoru hloupě. I to se stává. Ale vůbec to nevadí! Pokud první pohovor nevyjde, při nejmenším vám dá to nejcennější – zkušenosti.

Součástí některých přijímacích řízení může být také assessment centrum

Dostali jste pozvánku na assessment centrum a vůbec nevíte, co vás vlastně čeká? Co to je a proč to začíná být tolik oblíbené? Dá se na něj připravit, abyste úplně nepohořeli? Ano dá, a v tomto článku se dozvíte, jak…

Co to vlastně je?

Jedná se o druh pohovoru, který trvá několik hodin až celý den. Účastníky posuzuje výběrová komise, která je složena z několika lidí. Podle náročnosti pozice může obsahovat i psychologa, který hlouběji komentuje chování účastníků. Tým lidí má za úkol pozorovat vaše chování v různých situacích a hodnotí, jak umíte komunikovat, jak jste flexibilní a kreativní a zda jste týmový hráč.

Co vás tam čeká?

Většinou se skládá ze 2 částí. V 1. části vás čeká plnění úkolů, ve 2. části jsou klasické pohovory. První část je trochu složitější, tak si k ní napíšeme více. Účastníků bývá 5 a více. Na začátku se tedy krátce všichni seznámíte a řeknete něco málo o sobě. Někde po vás mohou chtít trochu detailnější prezentaci své osoby, tak se raději připravte. Dále následují úkoly. Některé úkoly plníte sami, některé ve skupinách, aby bylo patrné, jak se chováte v týmu. Úlohy mohou být náročné a často se na ně dává méně času, než je na splnění potřeba, aby se účastníci dostali do stresu. Mohou vás také čekat různé psychologické a inteligenční testy.

Na co se připravit?

Připravte se, že budete vystavováni nepohodlným situacím. Po týmovém plnění úkolu většinou přichází označení osoby, s kterou se vám nejlépe spolupracovalo a také osoby, s kterou se vám pracovalo nejhůře. Mohou po vás chtít, abyste se jako tým dohodli, koho vyhodíte. V některých firmách se s takto označeným člověkem rozloučí a daná osoba musí pohovor opustit.

Proč vlastně AC?

Tento typ pohovoru je časově a finančně náročnější. Nicméně personalisté z něj dokáží odhalit daleko více informací, než z obyčejného pohovoru. Říká se, že nikdo se nezvládne přetvařovat déle než 2-3 hodiny, pak se pravá tvář ukáže. Proto se pro náročnější pozice tento typ využívá. Nicméně v poslední době bývá čím dál tím modernější a brzy se s ním setkáme i u nižších pozic.

 

Účast na tomto rozšířeném pohovoru určitě stojí za to si vyzkoušet. A pokud neuspějete, nezoufejte. Třeba daná práce vlastně ani není pro vás a nebavila by vás. Každopádně poproste personální oddělení o zpětnou vazbu, třeba se o sobě dozvíte něco nového. Na pohovor se dobře vyspěte a jděte tam s vědomím, že je to ve finále jen hra, tak se nenechte moc rozhodit. Přejeme hodně štěstí.

Víte, o někom, kdo hledá práci? Pošlete mu tento článek, ať je připraven i na tento typ pohovoru.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.