100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 77.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 23. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Jak napsat motivační dopis

24. únor 2022
Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis je také nazýván průvodní dopis a je součástí životopisu. Zatímco životopis je všeobecný souhrn toho, co jste v životě stihli, motivační dopis bude ke každé pracovní pozici odlišný. Jedná se o popis vaší osoby a sepsání předností, které danou pozici vystihují, a které zaměstnavateli řeknou, že jste ten pravý / ta pravá zrovna vy a dál hledat nemusí.

Jak motivační dopis prezentovat?

Myslete na to, že se jedná o první možnost, jak se představit, dopis by měl být upřímný a zaujmout. Na internetu lze stáhnout různé šablony, které vás ale neodliší od ostatních. Personalista, který má vaše přijmutí na starosti, denně vidí motivačních dopisů několik, čím více bude váš odlišný, tím je vaše šance vyšší. Při odesílání se vždy držte přiložených instrukcí, často je přímo určeno, že má být motivační dopis v samostatné příloze, je-li tomu tak, NIKDY jej nevkládejte přímo do e-mailu, v opačném případě okamžitě vytvoříte dojem, že buď neumíte dostatečně chápat jednoduché pokyny, nebo je odmítáte respektovat, ani jedna možnost nevrhá dobrý pohled.

Jaká je vhodná délka motivačního dopisu?

Cílem motivačního dopisu je sdělit podrobnosti a zaujmout. Měl by také shrnout životopis a případně upřesnit části, které mohou být nejasné. Pokud se hlásíte na základní pozici, na kterou bude mnoho kandidátů, zaměřte se především na vaši osobu a vaše přednosti, že jste studovaný v oboru, bude nulová informace, když ostatní kandidáti jsou na stejné vlně. U odborné pracovní pozice zase dbejte na detaily, dokážete, že danou odbornost opravdu máte. U běžného motivačního dopisu stačí přibližně polovina A4 strany, u odbornějšího zaměření stačí maximálně jedna A4 strana.

Jakou zvolit strukturu textu?

Představte si dlouhý a jednolitý text, který nemá ohraničené ani odstavce, to nebude chtít číst nikdo. Součástí by jistě měl být nadpis, pokud budete psát e-mail, oddělíte odstavec a navážete motivačním dopisem bez nadpisu, těžko někdo pozná, co vlastně čte. Dále se zaměřte na oslovení, buď konkrétní osobě, pokud víte, komu je určen nebo všeobecné oslovení. Nezbytností je také doplnit pracovní pozici, o kterou se ucházíte a chybět by neměl ani váš podpis.

Co je součástí motivačního dopisu?

Kromě základních informací o vašich dovednostech, musíte také upřesnit, proč se o danou pozici ucházíte. V motivačním dopise byste také měli sdělit, proč by měli vybrat právě vás, a co společnosti nabídnete oproti ostatním kandidátům. Tuto odpověď si řádně promyslete. Držíme vám palce při psaní motivačního dopisu!

Na institutu CEMI nabízíme MBA obor zaměřený na HR management, určený pro všechny, kteří si chtějí osvojit nejmodernější metody a trendy v řízení lidských zdrojů.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.