100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 77.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 23. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Co je to myšlenková mapa a k čemu ji využít?

3. březen 2021
Co je to myšlenková mapa a k čemu ji využít?

Co je to myšlenková mapa?

Praktický a velmi oblíbený nástroj pro přehledné zachycení a uspořádání jakéhokoliv tématu, problému či myšlenek. Pomocí myšlenkové mapy lze zachytit vztahy a nápady, vytvářet struktury, řešit problémy nebo plánovat další kroky.

Jak vytvořit myšlenkovou mapu?

V centru všeho dění stojí jedna hlavní myšlenka, záměr, problém či nápad. Zapište si tedy doprostřed tabule či papíru jedno klíčové slovo, kterého se bude celá myšlenková mapa týkat. Například rozjíždíte-li své podnikání a chcete si vytvořit vlastní webovou stránku, vaše klíčové slovo může znít Webová stránka. 

Cokoliv, co vás poté napadne k danému tématu, pište kolem již zapsané fráze. Pro naše účely to může být struktura webové stránky, tedy Úvodní stránka, Nabídka služeb, Ceník, Kontakt, Recenze. Pro lepší přehlednost můžete používat různé barvy fixů a každou sekci si tak označit jinou barvou.

Poté jednotlivé části dál rozpracovávejte. Ponořte se více do hloubky daného problému a zkuste najít co nejvíce možných řešení, nápadů a přístupů. V našem případě to může být konkrétní obsah podstránek. Žádné myšlenky nezavrhujte. Pokud vás napadne něco, co nedokážete hned zařadit, vepište to na bok mapy a nepřiřazujte to do žádné kategorie. Třeba na to časem dojde nebo se z této myšlenky zrodí zcela nový směr. 

Papír, aplikace nebo tabule?

Pro tvorbu myšlenkové mapy můžete použít hned několik nástrojů. Mezi starou dobrou klasiku patří papír a tužka. Čím větší papír, tím lepší. Hojně používané jsou také flip charty a tabule. Skvěle se hodí na porady a do týmů. Na myšlenkové mapě tak může pracovat více lidí zároveň. 

V poslední době jsou také populární aplikace a online nástroje, které se dají snadno sdílet s několika uživateli (externími zaměstnanci, kolegy na jiné pobočce či klienty), jako například MindMup nebo MindMeister.

Pojmové a myšlenkové mapy z jiného úhlu pohledu

Na myšlenkovou mapu můžete jít i naopak. Tedy vypsat si hlavní klíčové slovo a kolem náhodně zapisovat vše, co vás k tomu napadne. Až si všimnete nějakého společného jmenovatele, spojujte jednotlivé myšlenky do bublin. Struktura a rozvržení se tak vyjeví plynule samo.

Chcete se naučit být efektivní, rychle se rozhodovat a zapracovat na dalších svých soft skills? V rámci MBA studia máte možnost naučit se vše od profesionálů. Prohlédněte si studijní obory, které nabízíme.
 

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.