100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Co je to crowdfunding a jak jeho prostřednictvím získat peníze pro podnikání?

15. únor 2022
Co je to crowdfunding a jak jeho prostřednictvím získat peníze pro podnikání?

Jste podnikatel, máte v hlavě perspektivní podnikatelský nápad a teď hledáte způsoby, jak získat finanční kapitál pro vaše podnikání? V následujícím článku se dozvíte vše podstatné, co byste měli vědět o crowdfundingu.

Co je to crowdfunding?

Crowdfunding je způsob shromažďování peněz od skupiny investorů ve snaze získat kapitál k podnikání. Mezi investory patří z velké části ti, kteří mají zájem o daný podnikatelský záměr: může se jednat o fanoušky a nadšence, přátele, známé, rodinné příslušníky, ale i jednotlivé investory a investiční skupiny.

Cílem crowfundingu je přilákat velkou skupinu investorů, aby projekt mohl získat kapitál potřebný pro realizaci podnikatelského záměru. Crowdfunding obvykle probíhá online prostřednictvím vyhrazených platforem, jako je Invester, Kickstarter, Upvest či HitHit.

Crowdfunding může mít více podob – existuje například:

dárcovský crowdfunding: v případě tohoto typu crowdfundingu jsou vybrané prostředky darem, tato forma tudíž nevyžaduje, aby příjemce vrátil prostředky. Tento typ získávání finančních prostředků je obvykle více zaměřen na charitativní a neziskové organizace. Přátelé a rodinní příslušníci pravděpodobně neočekávají návrat svých finančních prostředků.

investiční crowdfunding: v případě tohoto typu crowdfundingu dostávají účastníci finanční odměnu za svou investici v podobě vlastnění akcií společnosti.

Jaké jsou výhody a nevýhody crowdfundingu?

Získávání kapitálu prostřednictvím crowdfundingu má své klady i zápory. Pojďme se nejprve podívat na kladné stránky crowdfungingu.

Výhody crowdfundingu

 • Výhody použití crowdfundingové strategie jsou následující:

 • Malé finanční riziko

 • Zvýšené povědomí o značce, společnosti

 • Forma marketingu a reklamy

 • Možnost otestovat trh před uvedením na trh

 • Kontrola nad vlastním kapitálem

Nevýhody crowdfundingu

Před spuštěním crowdfundingového projektu je třeba zvážit následující nevýhody:

 • Crowdfunding vyžaduje velké množství času a vynaloženého úsilí

 • Problém s přesyceným trhem

 • Mnoho projektů si v rámci crowdfundingu nepřijde na žádný, nebo jen velmi malý zisk

 • Časté jsou podvody

Poznámka: Pokud společnost nedosáhne cílů financování, crowdfundingová platforma obvykle vrátí peníze dárcům, ačkoli některé stránky umožňují ponechat si za poplatek vybrané prostředky. Podnikatelé by si měli být rovněž vědomi jakýchkoli nákladů na zpracování a hostování.

Online crowdfundingové platformy

Existuje mnoho online crowdfundingových platforem, které lze použít k nastartování podnikání. Vedle zahraničních online crowdfundingových platforem, jako je GoFundMe, Kickstarter či Indiegogo a LendingClub, existují i ryze české crowdfundingové platforemy, jako je HitHit nebo Startovač.

Níže si nejoblíbenější crowdfundingové platformy podrobněji představíme. Pojďme se nejprve podívat na ty zahraniční.

GoFundMe

GoFundMe je crowdfundingová společnost založená na dárcovství, která je nejvíce využívaná pro charitativní účely, nicméně tuto platformu mohou využívat i společnosti. Toto je skvělá volba pro neziskové organizace a podniky, které mají iniciativy založené na službách. Statisticky je na webu plně financována 1 z 10 uskutečněných kampaní.

Kickstarter

Kickstarter je crowdfundingová platforma založená na odměnách, která pomáhá společnostem získávat peníze již od roku 2009. Byla použita k získání více než 5 miliard dolarů v rámci více než 182 000 projektů. Platforma Kickstarter je tak úspěšná zejména díky jednoduchému používání webu. Stanovíte si peněžní cíl a dobu, za kterou jej chcete dosáhnout. Poté sdílíte svůj projekt s komunitou v naději, že najdete podporovatele a vyberete potřební peněžní prostředky.

Indiegogo

Indiegogo je platforma založená na odměnách, která nabízí dva druhy financování. Fixní financování umožňuje stanovit si cíl pro určitou částku peněz, a pokud svého cíle nedosáhnete, všechny prostředky se vrátí dárcům. Flexibilní financování lze použít v případě, že hledáte jakoukoli částku peněžní podpory, kterou si následně můžete ponechat, ať už dosáhnete svého finančního cíle, či nikoliv.

LendingClub

LendingClub je crowdfundingová stránka na půjčování, neboť se jedná o platformu P2P půjček. Nabízí až 40 000 USD na osobní půjčky a až 500 000 USD na financování malých podniků. Doba trvání každé půjčky je tři nebo pět let. Abyste se kvalifikovali, vaše společnost musí být v provozu alespoň rok, žadatel musí vlastnit alespoň 20 % podniku a jeho roční tržby z prodeje musí dosahovat minimálně 50 000 USD.

Níže si představíme dvě české crowdfungingové platformy:

HitHit

Na tomto českého portálu mohou uživatelé hledat zájemce o financování svých obchodních plánů, podnikatelských nápadů, kreativních záměrů, vydávání hudebních alb, natáčení filmů, výrobu designových produktů, vývoje mobilních aplikací nebo softwaru atd.

HitHit však nepodporuje charitativní a dobročinné projekty. Na shromáždění peněžních prostředků má každý projekt přesně 45 dní, pokud do té doby potřebné peníze nevybere, peníze jsou vráceny investorům. Je-li částka vybrána, je zaslána projektu, nicméně platforma si sama bere 9 % z celkové částky jako poplatek.

Startovač

Toto je další česká platforma pro odměnový crowdfunding, na které je možné financovat velké množství nejrůzněji zaměřených projektů. Stejně jako HitHit ani Startovač nepodporuje charitativní projekty. Projekt je možné na platformě propagovat a finanční prostředky vybírat po dobu 15, 30 nebo 60 dní.

Platforma je založena na principu „všechno nebo nic“. To znamená, že nedosáhne-li projekt cílové částky, zadavatel projektu neobdrží žádné peníze. Je-li však projekt úspěšný a vybere potřebné finanční prostředky, jsou platformou Startovač zaslány na účet zadavatele – opět za poplatek.

Jaká jsou základní pravidla crowdfundingu?

Většina crowdfundingových platforem má specifická pravidla. Tak například Kickstarter neumožňuje investiční crowdfunding a má seznam zakázaných položek, které nesmíte zahrnout do svého projektu. Před výběrem platformy je proto rozumné si tato pravidla důkladně přečíst, abyste svou kampaň nemuseli zastavovat ještě před jejím zahájením.

Pokud ignorujete pravidla a zahájíte svou crowdfundingovou kampaň bez přípravy, pravděpodobnost úspěchu prudce klesá. Musíte odpovídajícím způsobem prozkoumat různé crowdfundingové platformy, abyste zjistili, která platforma je pro váš projekt ta nejlepší.

Jaké jsou výzvy crowdfundingu?

Mnoho jednotlivců předpokládá, že crowdfunding je snadný nebo bezplatný způsob, jak vydělat peníze, nicméně pravdou je, že crowdfunding vyžaduje hodně úsilí k vytvoření projektu, který budou podporovatelé vnímat jako hodnotnou službu. Úspěch není zaručen, a jak crowdfunding stále získává na popularitě, investoři si pečlivě vybírají, které projekty podpoří svými financemi.

Crowdfunding funguje pro všechny druhy společností ve všech různých fázích, ale společnosti, které mají nejúspěšnější kampaně, mívají za sebou největší a nejangažovanější komunity – obvykle zákazníků nebo uživatelů nebo jiných podporovatelů jejich poslání.

Generování tohoto typu široké podpory může být problém. Vyžaduje to silný marketing, důvěryhodné zakladatele a kvalitní produkt nebo službu.

Níže uvádíme nejčastější výzvy, kterým společnosti při crowdfundingu čelí:

 • Nalezení a implementace nákladově efektivní marketingové strategie před, během a po crowdfundingové kampani.

 • Vytvoření správného sdělení v popisu kampaně, které podnítí zájem o produkt nebo službu.

 • Vytvoření informativního a zajímavého videa kampaně, které vysvětluje produkt a jeho výhody (hlavním problémem je, že je drahé vytvořit opravdu dobré a kvalitní video)

 • Vytváření a plánování programu odměn za účelem strategické maximalizace návratnosti investic.

 • Nalezení nejúčinnější a nákladově nejefektivnější metody plnění odměn.

Je důležité si uvědomit, že tyto výzvy jsou jen začátkem překážek, které je třeba zvážit při vytváření crowdfundingové kampaně. Kromě výše uvedených výzev bude mít každý zadavatel své vlastní výzvy, které jsou jedinečné pro jeho podnikání.

Další výzvy také vyvstávají z investičního crowdfundingu – ten totiž vyžaduje větší důraz na vzdělávání potenciálních investorů, kteří nemusí mít nutně investiční zázemí.

Všichni jsme velmi zvyklí nakupovat produkty online, takže investice do běžné crowdfundingové kampaně je docela snadná. Jde o to zájemcům vysvětlit, že v podstatě předkupují produkt, který ještě neexistuje, a dostanou jej za šest až 12 měsíců. To je docela snadné pochopit. Nicméně pro člověka, který ve skutečnosti není zvyklý investovat do společností, nemusí připadat investiční crowdfunding tak lákavý.

Jak zajistit, aby byla crowdfundingová kampaň úspěšná?

Neexistuje žádný univerzální přístup ke crowdfundingu, nicméně níže naleznete několik rad a tipů, jak dopomoci svému projektu k úspěchu.

Komunikujte s podporovateli

Je důležité být transparentní vůči podporovatelům v průběhu celého procesu, a to i po skončení kampaně. Téměř každé uvedení produktu na trh má zpoždění, takže musíte očekávat, že se věci pokazí, a reagovat poctivě a transparentně. Musíte udržovat dobrou komunikaci se svými podporovateli – a to třebaže se něco nedaří.

Ke konci kampaně je často dobré informovat komunitu a vysvětlit, jak vás kontaktovat a zda plánujete přesunout pozornost na předobjednávky prostřednictvím svých vlastních webových stránek.

Sdílejte relevantní a poutavé marketingové materiály

Dobrá dávka marketingových materiálů pomůže vaší kampani vyniknout. Musíte s podporovateli navázat emocionálního spojení. Vysvětlujte, o jaký produkt jde, zajímejte se o zpětnou vazbu a pokuste se zajistit, aby se vaše kampaň odlišovala od stovek ostatních a vynikla tak mezi vysokou konkurencí.

S novými crowdfundingovými kampaněmi, které se spouští každý den, je důležité, aby vaše kampaň vynikla. Vytváření silných marketingových materiálů a šíření kampaně prostřednictvím vaší sítě bývají nejlepší způsoby, jak vybrat potřebné prostředky.

Náležitě se na kampaň připravte

Chcete-li dosáhnout v rámci crowdfundingu dosáhnout nejlepších možných výsledků, připravte se na kampaň ještě před jejím spuštěním. Dejte vědět své rodině, známým a přátelům, že kampaň spustíte. Před spuštěním buďte aktivní na svých osobních a firemních sociálních sítích. Dejte potenciálním podporovatelům šanci, aby vás našli.

Vytváření vhodných marketingových materiálů také vyžaduje čas. Nesnažte se natočit informativní video den před začátkem kampaně. Dejte si čas, abyste jej připravili dobře a kvalitně. Pokud si vyhradíte několik týdnů navíc na vypracování plánu a vzbudíte kampaní obecné vzrušení, může vám to pomoci dosáhnout vašeho finančního cíle.

Příklady úspěšných crowdfundingových kampaní

Pravdou je, že ne všechny projekty jsou úspěšné. Ve výsledku jen málo z nich dokonce získá kýžené financování. Mnoho projektů s vynikajícími nápady skončí neúspěchem, zatímco jiné s jednoduchými předpoklady vykazují skvělé výsledky, které jsou nad všechna očekávání. Crowdfundingové projekty mají tendenci řídit se virální metodou růstu a jako takové jsou bez náležitého marketingu docela nepředvídatelné.

Úspěch vaší crowdfundingové kampaně závisí na vaší schopnosti zaujmout širokou základnu podporovatelů a vybudovat si s potenciálními podporovateli vztah.

Ukončení kampaně

Jakmile se vaše crowdfundingová kampaň uzavře, nastane jeden z následujících scénářů:

Pokud kampaň nedosáhne cílové částky, finanční prostředky se vrátí podporovatelům. Některé crowdfundingové platformy vám umožní vybrat si všechny získané peníze, ačkoliv se vám nepodaří dosáhnout cíle, i když často za dodatečné poplatky.

Pokud byla kampaň úspěšná, obdržíte celkovou částku, kterou jste vybrali, mínus poplatky za zpracování. Například Kickstarter si účtuje 5% poplatek za hostování finanční sbírky a procentuální poplatek za zpracování platby, HitHit si účtuje 9% poplatek. Tyto platby jsou vyžadovány pouze u úspěšných crowdfundingových projektů a nebudou účtovány nikomu, kdo nedosáhne cílové částky. Investiční crowdfundingové kampaně se liší v tom, jak končí, protože stále máte povinnost vůči podporovatelům.

Crowdfunding sice nezaručí úspěšnost projektu ani životnost firmy, ale mnoha podnikatelům pomáhá získat obchodní zkušenosti a vytvářet vztahy pro další příležitosti. Chcete-li spustit úspěšnou crowdfundingovou kampaň, musíte upoutat pozornost velkého počtu podporovatelů a přesvědčit je, že váš projekt je hoden jejich investice.

Co crowdfundingem získají investoři?

Investoři mohou hodně získat tím, že vloží své peníze do crowdfundingových kampaní. Investoři oceňují nízkorizikový podnik, což umožňuje právě crowdfunding. Vzhledem k tomu, že není součástí finančního trhu, investoři se nemusí obávat dopadů ekonomiky nebo akciového trhu na jejich investice.

Mezi hlavní výhody crowdfundingu pro investory patří zejména snadnost investice. Investovat do crowdfundingové kampaně je snadné. Investoři mohou vložit peníze do projektu nebo společnosti prostřednictvím přímého online procesu. Investoři mohou využívat crowdfunding k diverzifikaci svých portfolií.

Sečteno, podtrženo

Tento článek byl především určen všem začínajícím podnikatelům a majitelům malých podniků, kteří se chtějí dozvědět, jak lze pomocí crowdfundingu získat finance pro jednotlivé projekty.

V rámci crowdfundingu mohou firmy, organizace nebo jednotlivci financovat podnikání bez tradičních prostředků – a to malými finančními dary od velkého počtu podporovatelů a investorů. Získáním potřebného navýšení peněžních toků se tyto podniky mohou rozjet nebo zahájit nové projekty. Většina těchto kampaní se odehrává prostřednictvím online platforem, mají stanovené časové rámce, během kterých lze získat peníze, a zveřejňují konkrétní peněžní cíle.

Než si vyberete crowdfundingovou platformu pro, projděte si pravidla každé platformy, abyste se ujistili, že pro svou kampaň vyberete takovou platformu, která vyhovuje vašim preferencím, potřebám a možnostem.

Vedení úspěšné crowdfundingové kampaně vyžaduje hodně práce a její spuštění předem nezaručuje úspěch. Je důležité se ujistit, že je vaše marketingové sdělení dobře promyšlené, a najít nákladově efektivní metody propagace vaší kampaně a odměňování podporovatelů.

Chcete-li dosáhnout svého cíle financování, musíte pro svůj projekt udělat více než jen spustit crowdfundingovou kampaň. Propagujte svůj podnikatelský záměr – ať už se jedná o produkt nebo službu, ještě před kampaní a během ní a poskytujte aktuální informace o pokroku svého podnikání, abyste navázali vztah se svými podporovateli a přesvědčili je o vhodnosti investování právě do vašeho projektu. Naplánování crowdfundingové kampaně od A do Z může být také ideálním tématem diplomové práce, kterou můžete pod vedením našich odborníků zpracovat v rámci vašeho MBA studia, například v oboru Podnikový management či Marketingový management.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.