MBA - Marketing Management and International Business

Program Marketing Management and International Business (MMIB) je vhodný pro všechny manažery, kteří se zabývají mezinárodním obchodem a marketingovými aktivitami ve firmách všech velikostí a ve všech odvětvích. Je navržen jako dvou semestrový program, je nabízen kompletně v angličtině, plně on-line. Program obsahuje 10 studijních modulů.

Vyplnit přihlášku

Proč si vybrat tento obor?

Modul Business Enterprise si klade za cíl umožnit studentům rozvíjet příslušné dovednosti a znalosti, které by účinně přispěly k založení malých podniků s vyhlídkou na dlouhodobé přežití a růst. Po ukončení modulu Competition Policies for Business budou studenti schopni pochopit politiku hospodářské soutěže a příslušných pojmů na mezinárodní úrovni podnikání. Cílem modulu Intercultural Communication je nejen dozvědět se o interkulturní komunikaci, ale také získat interkulturní kompetence, což znamená aktivní používání charakteristik, které přispívají k efektivní interkulturní komunikaci, která může být definována z hlediska tří základních atributů: znalosti, dovednosti a postoje.

Modul International Marketing and Social Media dále prohlubuje marketingové znalosti a přináší přehled o tomto odvětví, strukturní analýzu marketingu a jak se týká mezinárodních aspektů a internacionalizace. Kromě toho zkoumá vliv sociálních médií na činnosti podílejících se na dodávání zboží a služeb zákazníkům prostřednictvím různých kanálů sociálních médií. Marketing Management, jako jeden ze základních modulů, je navržen tak, aby poskytl široké znalosti o tom, jak marketingoví odborníci rozvíjejí a realizují marketingové strategie pro uspokojení potřeb svých zákazníků při současném dosažení svých obchodních cílů. Tento kurz se bude zabývat tématy jako například zákazníci, segmentace zákazníků, produktů a služeb, cenové strategie a řízení nových technologií.

Modul Consumer Protection Policies for Business Companies vysvětluje, jaká jsou hlavní pravidla ovlivňující ochranu spotřebitele v různých zemích a jak ovlivňují podnikání. Umožňuje studentům pochopit rostoucí mezinárodní využívání politiky ochrany spotřebitele a postupnou internacionalizaci norem na ochranu spotřebitele. Díky tomu, že rozvíjí chápání ekonomického prostředí a základních principů strategie a taktiky, dává modul International Business Strategy studentům potřebné základy k zvládnutí obchodních strategií.

Po úspěšném dokončení modulu Managing Innovation budou studenti schopni pochopit význam a důležitost inovace a změny ve vztahu k obchodním společnostem a neziskovým organizacím všeho druhu a identifikovat součásti úspěšných strategií pro inovace a změny. Strategic Marketing and Product Management je modul zaměřený na marketing, který pomáhá studentům znát pojmy spojené s procesem vývoje nového výrobku. Studenti, kteří absolvují tento kurz pochopí metody, postupy a nástroje vrcholových manažerů pro vybudování, udržení a zlepšení jejich produktového portfolio a kapitálu svých značek. V rámci modulu Strategic Planning získají studenti sadu strategických nástrojů a naučí se je integrovat do firemní prezentace a strategických postupů pro řízení podniku.

logo

Do kurzů zahajovaných v březnu 2017 můžete posílat přihlášky již jen 5 dní.

Poslat přihlášku zdarma

Lektoři oboru

Bc. Alvaro Aznar, MBA

Bc. Alvaro Aznar, MBA

 • MBA - Global Business Leadership
 • MBA - Marketing Management and International Business
Joelle Bhullar, MBA

Joelle Bhullar, MBA

 • MBA - Marketing Management and International Business
Professor Guillaume Finck

Professor Guillaume Finck

 • MBA - Global Business Leadership
 • MBA - Marketing Management and International Business
Claire Jacqueline Manning, BA, MBA, PGCE

Claire Jacqueline Manning, BA, MBA, PGCE

 • MBA - Marketing Management and International Business
Ing. Jiří Matoušek

Ing. Jiří Matoušek

 • MBA - Global Business Leadership
 • MBA - Marketing Management and International Business
 • MBA - Veřejná správa
Kester Osahenye, Ph.D., MMP

Kester Osahenye, Ph.D., MMP

 • MBA - Marketing Management and International Business
Dr. Pietro Andrea Podda, PhD

Dr. Pietro Andrea Podda, PhD

 • MBA - Global Business Leadership
 • MBA - Marketing Management and International Business

Studijní plán

Studijní plán 1. semestr

MMIB_BE 1

Business Enterprise

Business Enterprise Claire Jacqueline Manning, BA, MBA, PGCE Sylabus předmětu

To enable students to develop the appropriate skills and knowledge to contribute effectively to the creation of a small business with prospects for long-term survival and growth.

Více o předmětu
MMIB_CP 1

Competition Policies for Business

Competition Policies for Business Dr. Pietro Andrea Podda, PhD Sylabus předmětu

This MBA course familiarizes students with the regulation of economic competition in the EU (whose rules apply also to the Czech Republic) and also in countries relatively new to regulating competition like Russia and China. Specific comparisons will be made also with competition policies in other former Soviet Republics (i.e. Ukraine). Students should acquire deep knowledge of the regulation of cartel agreements, abuse of dominant position, concentrations and state aids.

Více o předmětu
MMIB_IC 1

Intercultural Communication

Intercultural Communication Ing. Jiří Matoušek Sylabus předmětu

The aim of this MBA module is to learn about intercultural communication. In general, communication is the active relationship established between people through language, and intercultural means that this communicative relationship is between people of different cultures, where culture is the structured manifestation of human behaviour in social life within specific national and local contexts, e.g. political, linguistic, economic, institutional, and professional. The goal is to gain intercultural competence, meaning the active possession by individuals of qualities which contribute to effective intercultural communication and can be defined in terms of three primary attributes: knowledge, skills and attitudes. This module will deal with all of these three elements.

Více o předmětu
MMIB_IMS 1

International Marketing and Social Media

International Marketing and Social Media Kester Osahenye, Ph.D., MMP Sylabus předmětu

Industry overview and structural analysis of marketing as it relates to international and internationalizing. Examines the social media impact on the activities involved in delivering goods and services to the consumers through the various channels of social media. The trends of international marketing through digital media and intrusive new media channels and its attendant effects on marketing value chain/processes.

Více o předmětu
MMIB_MM 1

Marketing Management

Marketing Management Joelle Bhullar, MBA Sylabus předmětu

This module is designed to give a broad understanding of how marketing professionals develop and implement marketing strategies to meet the needs of their customers while achieving their business objectives. This course will explore issues including consumers, customer segmentation, products and services, pricing strategies and managing new technology.

Více o předmětu

Studijní plán 2. semestr

MMIB_CPP 2

Consumer Protection Policies for Business Companies

Consumer Protection Policies for Business Companies Dr. Pietro Andrea Podda, PhD Sylabus předmětu

Students will become familiar with consumer protection provided by the European Union and by other economic realities like Russia (and other former Soviet Republics) and China. Topics include unfair terms in consumer contracts, deceptive and unfair commercial practices, product safety, consumers’ claims and sales returns, liability of producers and sellers, and protection of consumers in specific transactions (time-sharing, distance selling, consumer credit etc.). All business operators must be aware of these policies in an economy oriented towards consumers. Consumers in specific transactions (time-sharing, distance selling, consumer credit etc.) Consumers’ claims and sales returns, liability of producers and sellers, and protection of will be analyzed using relevant statutes and case-law. Ship, of relevant rights and obligations of consumers and professionals will be thoroughly discussed.

Více o předmětu
MMIB_IBS 2

International Business Strategy

International Business Strategy Professor Guillaume Finck Sylabus předmětu

The MBA course is designed to give students the necessary keys to master business strategy by developing their understanding of their economic environment and the fundamental principles of strategy and tactics. It will then concentrate on the overall principles of rupture strategies, by describing the processes that some businesses may use to open new strategic spaces.

Více o předmětu
MMIB_MI 2

Managing Innovation

Managing Innovation Claire Jacqueline Manning, BA, MBA, PGCE Sylabus předmětu

The module explores the importance of innovation and change. It discusses what we mean by ‘innovation’, its contribution to competitive advantage and its significance in an increasingly globalized and competitive world. The module focuses on those elements - leadership, organizational structures and processes, culture (national and organizational) and political systems – which shape, promote (or hinder) innovation.

Více o předmětu
MMIB_MPM 2

Strategic Marketing & Product Management

Strategic Marketing & Product Management Kester Osahenye, Ph.D., MMP Sylabus předmětu

Know the concepts associated with a new product development process, be able to make an argument about why such a process is important, understand what can cause deviations from this process, and anticipate the activities in each stage for different industries. Adopt marketing and product concept theories to generate creative new product concepts consistent with a new products strategy statement. Know the key questions to ask in evaluating a product concept and how to answer those questions. The course would help students gain skills and knowledge to plan for a product launch, Product management including persuasively arguing for a pricing strategy, identifying channels of distribution, and critiquing product names.

Více o předmětu
MMIB_SP 2

Strategic Planning

Strategic Planning Bc. Alvaro Aznar, MBA Sylabus předmětu

The subject will smoothly integrate its academic and practice objectives allowing the students to have a strong academic knowledge and, as well, clear guidelines and processes to put the content in practice in their existing or future companies. The tools strategic tools analysed will be presented as tools for thinking. The emphasis is focused on understanding when and how to use them. The students will not only learn a collection of strategic tools but, more importantly, how to integrate them in a corporate presentation to reinforce the strategic thinking of the student-manager and how to integrate in the strategic management process of the company. 

Více o předmětu

Ke stažení

Brožura
PDF, 7 628,4 KB
Sylaby
PDF, 532,7 KB
Harmonogram
PDF, 190,7 KB
Studijní plán
PDF, 297,8 KB

Absolventi CEMI

MUDr. Marek Slabý, MBA

MUDr. Marek Slabý, MBA, Ředitel - Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje

Absolvent oboru

MBA - Management zdravotnictví

2014 / 2015
as. MUDr. Jiří Klečka, Ph.D., MBA

as. MUDr. Jiří Klečka, Ph.D., MBA, ResearchSite - UROLOGIE, Urologická klinika 3 - LFUK v Praze, URO-LASER s.r.o.

Absolvent oboru

MBA - Management zdravotnictví

2013 / 2014
Jitka Šmilo, LL.M.

Jitka Šmilo, LL.M., Vedoucí právního oddělení - Centrum preventivní medicíny s. r. o.

Absolvent oboru

LLM - Korporátní právo

2015 / 2016
Další absolventi

Školné

Studujte na CEMI a získejte prestižní tituly MBA a LL.M. za výhodné ceny. Vyberte si variantu studia, která vám nejvíce vyhovuje. Uvedené ceny jsou za celé jednoroční studium.

balíček
počet studentů
počet splátek
cena studia pro 1 studenta bez dph

CEMI AKCE 1000 ABSOLVENTŮ

až 4 splátky
1
až 4
119.900 Kč
89.900 Kč

CEMI STANDARD

až 10 splátek
1
až 10
119.900 Kč
Více informací v sekci školné
Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Máte dotaz ke studiu nebo si chcete nechat zasílat naše newslettery?
Zanechte nám na sebe telefon či e-mail a my vás rádi kontaktujeme.

frame-scrollup