100% ONLINE STUDIUM MBA, MSc & LLM JIŽ OD 99.900 KČ - PŘIHLÁŠKY DO 30. 06. 2024
Kalkulátor finančního přínosu MBA studia Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

Jak se zbavit stresu? 8 osvědčených tipů

10. srpen 2021
Jak se zbavit stresu? 8 osvědčených tipů

Ať už se potýkáte s fyzickým nebo duševním napětím a nerovnováhou, dlouhodobé vystavení stresu pro vás může mít až fatální následky. Co je to stres? Jde o stav, který zažíváme všichni dnes a denně a prožíváme jej v situacích, kdy čelíme změnám, nebezpečí, strachu nebo napětí a nejistotě. Zejména v dnešní uspěchané době na nás čekají stresující situace téměř na každém kroku. Jak se zbavit stresu? Máme pro vás 8 zaručených tipů, jak stresové situace v klidu zvládnout.

1. Odhalte příčinu stresu

Základem je poznat, proč a jak stresová situace vznikla. Abyste se naučili svůj stres zvládnout, musíte zjistit, co vás stresuje a jak se to na vás projevuje. Díky tomu budete vědět, jak na konkrétní situace reagujete, naučíte se kritické chvíle rozpoznat a lépe se k nim stavět. Důležité při tom je, abyste k sobě byli maximálně upřímní a nelhali si.

2. Nebojte se říkat „ne“

Každému vyjdete vstříc, a pak se topíte v úkolech a řešíte věci, které by vůbec neměly být vaše starost? Naučte se říkat častěji „ne“. Ať už svým kolegům a nadřízeným, ale i přátelům a rodině. Vždy zvažte, kolik máte reálně volného času, kolik jej chcete a můžete věnovat nečekaným prosbám ostatních. Předejdete tak tomu, že se toho na vás navalí příliš a pohltí vás stres.

3. Plánujte si svůj čas

I pár zdánlivě banálních záležitostí může z klidného dne udělat den stresující. Bohatě k tomu stačí špatné naplánování a podcenění time managementu. Naplánovat si přitom svůj den efektivně nemusí být vždy těžké. Snažte se vždy předchozí den nebo každé ráno věnovat chvíli sestavení plánu priorit – pořiďte si diář nebo si vše naplánujte třeba do mobilu.

4. Žádat o pomoc je normální

Máte hodně věcí na práci a nemůžete nic odložit? Zbytečně se nestresujte a nebojte se říct si o pomoc. Kolegové nebo vaši blízcí vám určitě rádi pomůžou, když je požádáte. Poprosit někoho o podání pomocné ruky totiž rozhodně není slabostí, ale zcela přirozenou věcí. Nesnažte se proto sami zvládnou vše možné i nemožné.

5. Potkávejte se s blízkými

Snažte se trávit hodně času s lidmi, které máte rádi. Setkání s přáteli nebo rodinou vás nabije pozitivní energií, která vám pak pomůže lépe zvládnout těžší chvíle. Nehledě na to, že právě tito vaši blízcí jsou nejčastěji těmi, kteří se vždy budou snažit pomoci vám řešit případné problémy.

6. Relaxujte

Poslech hudby, horká koupel, procházka po lese, meditace nebo podobné aktivity. Odpočinek těla i mysli vám pomůže na chvíli se odstřihnout od všech problémů a jednoduše vypnout. Začleňte tyto klidné aktivity do svých dnů a uvidíte, že vyčištění si hlavy tímto způsobem se pro vás stane návykové.

7. Vsaďte na pohyb

Chvíle klidu a meditační cvičení pro vás není to pravé? Zkuste zahnat stres pohybem. Obujte tenisky a pusťe se do běhu, pilates, jógy nebo třeba kickboxu, můžete si být jistí, že fyzická námaha vám pomůže vyhnat z hlavy negativní myšlenky. S čistou hlavou se vám pak bude o případných stresových situacích lépe přemýšlet a pravděpodobněji pak najdete co možná nejpříjemnější řešení.

8. Nezapomínejte na osobní rozvoj

Váš stres může taky pramenit z toho, že před sebou nevidíte jasnou cestu. Valí se na vás ze všech stran úkoly, nic nestíháte a připadá vám, že stojíte na místě, a ne a ne se z něj hnout. Proto pro předcházení stresu v životě doporučujeme kromě bodů již zmíněných výše zapracovat také na svém osobním rozvoji. Vsadit můžete na různé online kurzy jako jsou jazykové kurzy, vaření, ruční práce, cykly přednášek nebo rovnou můžete začít s ambicióznějšími plány, které vám do budoucna mohou přinést také kariérní posun. Studium MBA je založené na získávání praktických znalostí z oborů jako je management zdravotnictví, obchodu, HR, marketingu nebo i realitní management a další. Komplexní předměty vám pomohou řešit reálné pracovní situace a vy si tak můžete být jistí, že pro vás studium bude mít opravdu smysl.

Chci vědět více
Chci vědět více

Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy o studiu MBA či LLM.
Neváhejte nás proto kontaktovat.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Kalkulátor finančního přínosu MBA studia

* Data v kalkulaci vychází z průzkumu mezi absolventy MBA studia na institutu CEMI, realizovaného agenturou STEM/MARK v červnu 2022.